Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
08.05.2020 aktualizacja 08.05.2020

Tegoroczny Piknik Naukowy - w wersji online

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, odbędzie się w wersji online. W najbliższą sobotę internauci będą mogli skorzystać m.in. z 50 filmów wideo przesłanych przez uczestniczące w Pikniku instytucje naukowe.

Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się o godz. 11.00. W parku przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK) Patryk Kuniszewicz, dziennikarz radiowej Czwórki i Oskar Wojtynowski, popularyzator nauki z CNK, powitają wszystkich uczestników i zaproszą do wspólnego, naukowego świętowania - informuje w komunikacie współorganizujące wydarzenie Polskie Radio.

Aby wziąć udział w wirtualnej przygodzie ze światem nauki, wystarczy śledzić media społecznościowe Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. Transmisja online dostępna będzie na facebookowych profilach: radiowej Jedynki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia Dzieciom, PolskieRadio24.pl i na portalu Polskiego Radia.

Piknik Naukowy ONLINE to ponad 50 filmów wideo przesłanych przez wystawców zaproszonych do udziału w 2020 roku oraz komentarze na żywo. Wszystkie prezentowane filmy podzielone zostały na bloki tematyczne, m.in. "Podróże", "Klimat i my", "Strefa przyszłości", "Eksperymenty", "Zrób to sam", "Strefa zdrowia", "Strefa rodziny", "Strefa cywilizacji", "Strefa astro". Atrakcją będą również wirtualne wizyty w uczelniach i instytucjach, w tym m.in. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Śląskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie czy Muzeum Azji i Pacyfiku, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Nowością wynikającą z przeniesienia wydarzenia do sieci będzie to, że uczestnicy – również ci najmłodsi – także będą mogli prezentować swoje naukowe dokonania w komentarzach na profilach organizatorów w mediach społecznościowych.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in., na czym polega ozonowanie i jak zrobić ul oraz poznają papier, który ratuje pszczoły. Wśród prezentowanych doświadczeń znajdą się też eksperymenty z wykorzystaniem światła, wody i… suszarki, przeprowadzone przez Magistra Sprężynkę, ulubieńca najmłodszych słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Na krótkie spacery w otoczeniu natury uczestników wydarzenia zabierze również Patryk Kuniszewicz, który opowie m.in o walce przyrody z szalejącymi żywiołami i konsekwencjami zmian klimatycznych.

"Mieliśmy w tym roku zająć się sprawami klimatu i żaden wirus nam w tym nie przeszkodzi" - zapowiada Kuniszewicz. "Gorąco zapraszam do uczestnictwa online, tym bardziej, że – jak przed rokiem na Stadionie Narodowym – nasi partnerzy przygotowali filmy z ciekawymi doświadczeniami i cennymi informacjami. I to wszystko w specjalnym streamingu w mediach społecznościowych Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik" – dodaje dziennikarz Polskiego Radia.

Udział w Pikniku Naukowym online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Poltransplant, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, Centrum Wspierania Rodzin, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Kanał Elbląski czy Muzeum Azji i Pacyfiku. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022