Nauka dla Społeczeństwa

27.01.2023
PL EN
03.08.2016 aktualizacja 03.08.2016

Psycholog: kolorowanki dla dorosłych, czyli "pozytywna regresja"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Radość, poczucie sukcesu, satysfakcja - to słowa, jakimi określają osoby uczucie, które towarzyszy im przy wypełnianiu różnorodnymi barwami kolorowanek. O nowym fenomenie wśród dorosłych opowiada PAP psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Małgorzata Osowiecka.

\"Dzisiaj człowiek żyje bardzo szybko. Dużo obowiązków w pracy wykonujemy wielozadaniowo - zajmujemy się wieloma rzeczami naraz. W konsekwencji jest to bardzo męczące dla naszych struktur poznawczych\" - mówi Osowiecka.

Jej zdaniem jednym z ratunków dla przemęczonego pracą mózgu mogą być kolorowanki, które od ponad roku są popularną wśród dorosłych formą spędzania czasu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów kolorowanek - są wśród nich skomplikowane mandale, postaci z filmów, tajemnicze ogrody.

\"Dzięki temu, że rysujemy, możemy zająć przez chwilę czymś nasze ręce i nasz umysł. Skupić się tylko na jednej czynności i jej poświęcić. W ten sposób pomagamy naszej pamięci - rozprężamy ją i odświeżamy. Dzięki temu możemy dać sobie chwilę wolnego\" - wyjaśnia ekspertka.

Zdaniem psycholożki badania dowodzą, że niektórzy ludzie nie potrafią i nie lubią odpoczywać, nie robiąc nic.

\"Mamy awersję do +nicnierobienia+. Człowiek bardzo nie lubi nieróbstwa. Badania naukowe pokazują, że człowiek woli dostawać leciutkie porażania prądem elektrycznym, niż siedzieć bezczynnie i zastanawiać się nad sobą\" - wyjaśnia.

Stąd kolorowanka to świetny pomysł na przerwę w pracy czy wieczorny relaks. Fakt, że zajmuje nasze ręce, a więc włącza \"procedurę motoryczną\", jest bardzo korzystny dla zdrowa. Z tego samego względu niektórzy ludzie sięgają chętnie po ręczne robótki. \"Dzięki użyciu pędzla czy kredki aktywujemy nasz mózg, który bardzo lubi płynne i harmonijne ruchy\" - uważa Osowiecka.

Jednocześnie mózg, w ocenie ekspertki, wypoczywa, gdyż w momencie wypełniania barwą gotowego wzoru nie zastanawiamy się nad samym ruchem. Odczuwamy jedynie przyjemność.

Badania naukowe dowodzą, że nawet bezmyślne bazgranie na kartce np. w czasie słuchania wykładu doskonale wspiera proces uczenia się i zapamiętywania. Podobny mechanizm związany jest z kolorowaniem.

\"Jednocześnie kolorowanie to ucieczka w bezpieczny świat dzieciństwa. To swoista regresja, ale pozytywna - do negatywnych należy nocne moczenie się czy ssanie palca, które nie powinny występować w dorosłym życiu\" - zaznacza.

Psycholożka poleca sięganie po kolorowanki w przerwie w pracy lub pomiędzy obowiązkami, jako przejście od jednej do drugiej czynności. \"Z psychologicznego punktu widzenia to rozwiązanie bardzo korzystne. Jednak najczęściej zapominamy o tym, że mózg musi mieć czas na +przestawienie się+\" - dodaje. Wykonanie kolorowanki pomaga również \"ułożyć myśli w głowie\" i zaplanować dalsze działania - uważa Osowiecka.

Kolorowanki dla dorosłych trafiły na polski rynek w 2015 r. W ocenie rzecznika prasowego Kolportera Dariusza Materka, nie stały się takim hitem jak na zachodzie Europy czy w USA, ale \"mają swoje grono odbiorców\".

\"We Francji sprzedawały się lepiej niż książki kucharskie, a w USA w pierwszym półroczu 2015 r. aż pięć takich wydawnictw znalazło się na liście TOP 15 książkowych bestsellerów\" - wyjaśnił PAP rzecznik Kolportera.

Obecnie kolorowanki dla dorosłych oferują w Polsce m.in. tacy wydawcy jak: Olesiejuk, Amber, Nasza Księgarnia, Literat – jak i prasowi, np. Hachette Polska, Edipresse Polska, Burda. Czasami pojawiają się one jako dodatki do gazet i czasopism.

\"Czas od ich pojawienia się na naszym rynku jest stosunkowo krótki, trudno więc w tym momencie ocenić, czy staną się tak mocną pozycją w sprzedaży, jak np. krzyżówki\" - poinformował Materek.

Szymon Zdziebłowski (PAP)

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023