Uczelnie i instytucje

Studenci Politechniki Warszawskiej triumfują w SAE Aero Design WEST

Zespół Aero Team ILK AGH. Źródło: AGH
Zespół Aero Team ILK AGH. Źródło: AGH

Samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej wygrały klasyfikację generalną każdej z trzech konkursowych kategorii zawodów SAE Aero Design West, które między 22 a 24 kwietnia odbyły się w Kalifornii (USA).

W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniali przedstawiciele m.in. amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz specjalistów z koncernów lotniczych takich jak Boeing czy Lockheed Martin.

W klasyfikacji generalnej kategorii Micro zwyciężył samolot Skylark z Politechniki Warszawskiej. Dwa kolejne miejsca zajęły drużyny z USA i Turcji. W kategorii Micro w poszczególnych konkurencjach drużyna z Politechniki Warszawskiej zdobyła dodatkowy jeden medal srebrny i złoty. Srebrem może pochwalić się też zespół AKL Aero Design Poznan z Politechniki Poznańskiej.

Klasyfikację generalną w kategorii Advanced również zdominowały zespoły z Polski. Złoty medal zdobył zespół Baccarat z Politechniki Warszawskiej, a brąz zespół AERO TEAM ILK AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na podium pomiędzy polskimi zespołami znalazła się drużyna z USA. W kategorii Advanced zespół z Politechniki Warszawskiej zdobył jeszcze złoty i brązowy medal, zaś AERO TEAM ILK AGH dwa medale srebrne.

Zespół z Politechniki Warszawskiej - Dragonfly - zwyciężył również w klasyfikacji generalnej kategorii Regular. Studenci PW w dodatkowych kategoriach zdobyli jeszcze jeden medal złoty oraz brązowy.

SAE Aero Design West organizuje Society of Automotive Engineering. W tym roku w rywalizacji wzięło udział ponad 70 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Indii czy Turcji. Wśród zespołów z Polski w zawodach wzięła udział również drużyna z Politechniki Rzeszowskiej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera