Historia i kultura

Krzemionki bliżej wpisania na prestiżową listę UNESCO

Krzemionki - podziemna trasa turystyczna. Fot. K. Pęczalski
Krzemionki - podziemna trasa turystyczna. Fot. K. Pęczalski

Krzemionki – neolityczne kopalnie krzemienia w woj. świętokrzyskim znalazły się na polskiej Liście informacyjnej tworzonej przez Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. To kolejny etap do umieszczenia zabytku na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Muzeum od wielu lat czyni staranie o nominację Krzemionek do zaszczytnego grona obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Jest to jednak proces długotrwały i złożony, wymagający kompleksowego i perspektywicznego podejścia do zabytku” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”.

Kopalnie w rejonie Krzemionek eksploatowano w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Do dziś w dobrym stanie zachowały się szyby i hałdy górnicze, dzięki czemu można prześledzić niektóre pradziejowe techniki wydobywania krzemienia. Z pozyskanych brył wytwarzano narzędzia, które archeolodzy znajdują nawet w promieniu 600 km od kopalń. Przy kompleksie kopalń w 1991 roku wzniesiono rekonstrukcje pradziejowej osady.

Z uwagi na wyjątkowe walory naukowe Krzemionki uzyskały w 1994 status Pomnika Historii, a od 1995 roku są również rezerwatem przyrodniczym.

„Umieszczenie Krzemionek na polskiej Liście informacyjnej jest milowym krokiem i zarazem początkiem drogi do UNESCO. Obiekt, który ubiega się o nominację, musi spełnić szereg warunków – przede wszystkim udowodnić swoją unikatowość na tle innych podobnych obiektów w skali kraju, Europy i świata” – czytamy w komunikacie muzealników.

Teraz muzeum musi wykazać się właściwym poziomem zabezpieczenia zabytku i zarządzania oraz odpowiednim poziomem finansowania, adekwatnym do rangi miejsca oraz zabezpieczającym jego funkcjonowanie. Gdy pokona tę drogę znajdzie się na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO obok piramid na nekropoli memfickiej w Egipcie czy kompleksu świątyń Angkor Wat w Kambodży. Dzięki temu nie tylko potwierdzi swoją unikatowość, ale będzie mógł liczyć na wyjątkową ochronę oraz promocję na arenach międzynarodowych.

Wpisanie na listę informacyjną było możliwy dzięki wieloletnim staraniom muzeum oraz wsparciu i współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejnym etapem będzie ewaluacja zgłoszenia przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) i jego ewentualna rekomendacja do Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO, który dokonuje ostatecznej decyzji. Muzealnicy liczą, że Krzemionki zostaną wpisane na listę w ciągu kilku lat. Obecnie znajduje się na niej około 800 obiektów dziedzictwa kulturowego i 200 naturalnego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera