Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
29.06.2015 aktualizacja 29.06.2015

Przez całe wakacje w Krakowie "Średniowiecze da się lubić"

Materiały promocyjne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Materiały promocyjne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Pokazy rynsztunku rycerskiego, nauka średniowiecznego tańca i degustacja kuchni sprzed wieków - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanej na lipiec i sierpień tegorocznej edycji akcji "Średniowiecze da się lubić" w Krakowie. Wydarzenie przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Letni cykl pod tą nazwą, popularyzujący w lekkiej formie życie codzienne mieszkańców grodu Kraka w wiekach średnich, odbywa się już od kilku lat i przyciąga licznych widzów w każdym wieku.

Pokazy, warsztaty, gry i spacery edukacyjne odbywają się w weekendy lipca i sierpnia na krakowskiej starówce: w Barbakanie, w Podziemiach Rynku Głównego, na Wieży Ratuszowej oraz na Murach Obronnych.

Cały cykl rozpocznie się 4 lipca, a zakończy 3o sierpnia. Dzieli się na dwie części: soboty zdominuje temat \"Życie w średniowiecznym Krakowie\", a niedziele - \"O Krakowie w średniowiecznej Europie\".

W pierwszą sobotę lipca odbędą się pokazy wytapiania rudy, kowalstwa, płatnerstwa, splatania kolczugi i przymierzania zbroi pod hasłem: \"Jak ruda żelaza zamienia się w lśniącą zbroję…\".

W następne soboty uczestnicy poznają plebejskie zabawy wieków średnich - m.in. walkę ślepców, narty bolkowskie, bitwę na koźle, bieg nosiwody, sprawdzian siły czy rzut podkową oraz dowiedzą się o tajnikach ówczesnej kuchni; będzie można także degustować przygotowane specjały. Dla chętnych czekają też pokazy rzemiosła tamtej epoki (tkactwa, garncarstwa, płatnerstwa, szewstwa).

Szczególnie ciekawie zapowiada się także miejska gra kryminalna - \"Imię zbrodni\". Jej uczestnicy zabawią się w detektywów, którzy będą rozwiązywać zagadkę z dawnej historii Krakowa. Zwycięzcy otrzymają nagrody.

Inną atrakcją będzie cykl niedzielnych warsztatów i spacerów po średniowiecznym Krakowie, m.in. w multimedialnym muzeum Podziemia Rynku. Zajęcia będą dotyczyć m.in. codziennego życia średniowiecznych kupców i sekretów pracy ówczesnych skrybów.

Cykl imprez zwieńczą \"Krakowskie dni rycerstwa – Turniej róż\" w dniach 29-30 sierpnia. Na ostatni weekend wakacji organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych turniej rycerski, pokazy walk, produkcji zbroi i ekwipunku rycerskiego, a dla najmłodszych - konkurs Mały Rycerz.

Szczegółowy program imprezy i migawki filmowe z poprzednich edycji można zobaczyć na stronie internetowej.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022