Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
20.04.2015 aktualizacja 20.04.2015

W czwartek na politechnikach Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

15 uczelni technicznych i trzy wydziały ścisłe uniwersytetów biorą udział w organizowanym po raz ósmy Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn. 23 kwietnia na przyszłe studentki czekają gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami.

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" oraz "Dziewczyny do ścisłych!" zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy mają zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn na przyszłe studentki będą czekały politechniki w: Białymstoku, Gdańsku, Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Dzień otwarty organizują wtedy też: Politechnika Świętokrzyska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprosi dziewczyny już 20 kwietnia, a Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - 21 kwietnia. Politechnika Rzeszowska swój dzień otwarty dla dziewczyn zorganizuje zaś najpóźniej, bo dopiero 27 kwietnia. Przed 19 kwietnia dzień otwarty odbył się już w Akademii Górniczo-Hutniczej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Politechnika Częstochowska zaplanowała pokaz łazika marsjańskiego oraz zwiedzanie laboratoriów na poszczególnych wydziałach. Na Politechnice Białostockiej uczestniczki dnia otwartego dowiedzą się, jak wyglądają studia na robotyce i automatyce oraz wezmą udział w specjalnie zaplanowanej na ten dzień grze terenowej „Jasne, że Politechnika!”. Politechnika Krakowska zaprasza na szereg wykładów prowadzonych przez kadrę akademicką oraz studentów. Na Politechnice Łódzkiej zaś dziewczyny będą miały okazję własnoręcznie przygotować ekokosmetyki i wziąć udział w warsztatach na temat współczesnych zabezpieczeń na banknotach. Uczestniczki Dnia Otwartego na Politechnice Opolskiej, będą obserwowały walki i wyścigi robotów. Z kolei na Politechnice Rzeszowskiej zaplanowano quiz z nagrodami - „Bez tabu” - przygotowany przez studentki. Politechnika Świętokrzyska zaprasza na pokazy projektowania 3D oraz łazika marsjańskiego.

Politechnika Warszawska szykuje specjalne stoisko fotograficzne oraz losowanie nagród niespodzianek. Na Politechnice Gdańskiej będzie można wziąć udział w zabawie - strzelaniu laserem, a także dowiedzieć się, w jaki sposób powstają implanty. Politechnika Poznańska organizuje konkursy lotnicze, w których nagrodą będzie lot z Mistrzynią Polski w akrobacji szybowcowej. Na Politechnice Wrocławskiej dziewczyny wezmą udział w grze miejskiej „Innowacja jest Kobietą!”. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie organizuje quiz z nagrodami, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu uczestniczki zwiedzą Instytut Fizyki i Centrum Astronomii.

W ramach akcji 23 kwietnia w kilku miastach Polski odbędzie się kolejna edycja Biegu w Kasku. W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kasku akcji "Dziewczyny na politechniki!".

Raport "Kobiety na politechnikach 2015", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje, że kobiety stanowią ponad 37 proc. liczby studentów na polskich uczelniach technicznych. Ich liczba rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wówczas dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.

Szczegółowe informacje na temat akcji i jej programu są dostępne na stronie: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022