Historia i kultura

Znane czasopismo promujące zabytki za darmo w internecie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wszystkie ubiegłoroczne wydania magazynu „Spotkań z Zabytkami” można bezpłatnie przeczytać w internecie. Czasopismo jest jedynym na rynku polskim periodykiem szeroko popularyzującym ideę ochrony zabytków. Ukazuje się nieprzerwanie od 1977 r.

„Na początku każdego roku udostępniamy nieodpłatnie pełne numery z roku poprzedniego. Podobnie postępujemy z innymi naszymi publikacjami, które udostępniamy z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do wersji papierowej” – wyjaśnia Dominik Jagiełło, prezes zarządu Fundacji Hereditas, która od 2010 roku jest wydawcą czasopisma. Od 2011 roku „Spotkania z Zabytkami” wydawane są wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Celem pisma jest uwrażliwianie społeczeństwa na sprawy dziedzictwa narodowego. Pomóc w tym mają artykuły napisane w sposób popularnonaukowy. Dotyczą historii polskich zabytków oraz roli, jaką odgrywają dla tożsamości narodowej.

„W +Spotkaniach z Zabytkami+ publikują artykuły znakomici specjaliści zajmujący się ochroną zabytków, ale także czytelnicy, a wśród nich młodzi pasjonaci interesujący się tą dziedziną. Jest to doskonały sposób na włączenie się szerokiej grupy społeczeństwa w sprawy ochrony polskich zabytków, często widzianych na tle Europy” – czytamy na stronie internetowej magazynu.

Pierwszy numer „Spotkań z Zabytkami” ukazał się w 1977 roku. Wydawcą początkowo był Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie - instytucja działająca w ramach Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1996 do 2010 roku – Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Z archiwalnymi numerami można zapoznać się na stronie: issuu.com/hereditas lub za pomocą urządzeń mobilnych, pobierając aplikację Issuu na systemy Android, iOS lub Windows Phone.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera