Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
29.07.2014 aktualizacja 29.07.2014

"Kamienie milowe" dla trzech Polaków, za złamanie kodu Enigmy

Foto: Oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" z czasów II wojny światowej. PAP/Jacek Turczyk Foto: Oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" z czasów II wojny światowej. PAP/Jacek Turczyk

Dokonanie trzech polskich matematyków, którzy złamali kody Enigmy, doceniono "Kamieniem milowym", przyznawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie IEEE. Wyróżnienie przyznawane za epokowe odkrycia i zasługi dla rozwoju ludzkości otrzymali m.in. Thomas Edison i Nikola Tesla.

Wyróżnienie „Milestone” (kamień milowy) przyznaje The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) - największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nagradzane są nim odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości.

Dotychczas przyznano około 120 „kamieni milowych”, a ich laureatami byli m.in. Thomas Edison, Guglielmo Marconi, Nikola Tesla, Aleksander Bell. Teraz w gronie docenionych znaleźli się także: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z polskiego Biura Szyfrów za złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy w latach 1932-1939.

\"Polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali +bombę+ - pierwszą maszynę deszyfrująca kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej wojny światowej\" - głosi tekst tablicy, upamiętniającej nadanie wyróżnienia.

Odznaczenie przyznano na wniosek i w wyniku wieloletnich starań polskiej sekcji IEEE. \"To prestiżowe wyróżnienie ostatecznie niweczy kolportowaną przez blisko 70 lat fałszywą informację przypisującą zasługi związane ze złamaniem kodów Enigmy tylko Brytyjczykom i Amerykanom\" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Uroczystość nadania odznaczenia „Milestone” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, odbędzie się we wtorek 5 sierpnia o godz. 12 przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022