Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
13.05.2014 aktualizacja 13.05.2014

Znajomość herpeswirusów drogą do rozwiązania problemów w weterynarii

Wiedza o tym, jak wirusy oddziałują z układem immunologicznym gospodarza pozwala lepiej zrozumieć przebieg infekcji. Poznanie takich mechanizmów może pozwolić na opracowanie bardziej skutecznych leków i szczepionek dla zwierząt. Dr Andrea Lipińska z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed bada, jak herpeswirusy hamują odporność organizmu.

Herpeswirusy mogą powodować u bydła i trzody chlewnej choroby układu oddechowego i rozrodczego. Choć na rynku dostępne są szczepionki, to daleko im do doskonałości. Zrozumienie mechanizmu infekcji to klucz do nowych leków i lepszej profilaktyki.

"Herpeswirus bydlęcy sprawia duże problemy przy transporcie krów. Są to wirusy, które po infekcji zostają w zakażonym zwierzęciu w stanie utajonym i często aktywują się podczas transportu lub w innych warunkach stresowych. Powodują infekcje towarzyszące, jak np. zapalenie płuc, utratę mleka czy poronienia u krów. Podobne choroby herpeswirus świński powoduje u świń" – mówi dr Andrea Lipińska.

Unia Europejska wymaga, by kraj, który chce eksportować krowy, świnie bądź mięso tych zwierząt, był krajem wolnym od danej choroby. W Polsce funkcjonują obowiązkowe programy szczepień świń, jednak szczepionki weterynaryjne mogą sprzyjać infekcjom towarzyszącym, a udoskonalone szczepionki mogłyby być potrzebne w mniejszych dawkach.

U ludzi herpeswirusy wywołują m.in. ospę i półpasiec. Na herpeswirusy szkodzące ludziom szczepień nie ma w ogóle, z wyjątkiem wspomnianych chorób. Dlatego wirusolodzy wciąż poszukują informacji, które sprawią, że uda się opracować innowacyjne szczepionki. Nie jest to proste, bo są to wirusy bardzo silnie hamujące nasze mechanizmy obronne.

Badań nad herpeswirusami w Polsce prowadzi się niewiele, szczególnie takich, które dotyczą właściwości immunomodulacyjnych wirusów. Dr Lipińska część prac niezbędnych do swojego doktoratu prowadziła w Holandii. Potem otrzymała z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 554 tys. zł na projekt dotyczący herpeswirusów.

„Badam konkretne białka wirusów, które mają właściwości hamujące odpowiedź immunologiczną. Dwa z tych białek były znane wcześniej, ale my wyjaśniliśmy szczegółowo, jak one działają. Właściwości trzeciego białka zostały zidentyfikowane w czasie trwania projektu. Najbardziej skuteczne szczepionki są oparte na żywych wirusach, ale trzeba z nich usunąć właściwości immunomodulacyjne. Nasze badania pozwalają na wskazanie, które z genów wirusowych nie powinny się w szczepionce znaleźć” – podsumowuje wyniki dr Lipińska.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024