Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.05.2022
PL EN
30.01.2014 aktualizacja 30.01.2014

W Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ruszą studia na zamówienie IBM

Od października Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach będzie kształcić przyszłe kadry dla firmy IBM - poinformowała w środę uczelnia. Program studiów powstał na zamówienie i we współpracy z tym światowym koncernem, który w Polsce działa od ponad 20 lat.

W ubiegłym roku firma IBM poinformowała o wyborze Katowic, jako lokalizacji swojego nowego centrum dostarczania usług. Dotąd zatrudnienie w niej znalazło ponad 400 osób, docelowo może to być nawet 2 tys. osób.

Prorektor ds. edukacji i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Wojciech Dyduch poinformował w środę, że od nowego roku akademickiego uczelnia będzie kształcić przyszłe kadry dla IBM w ramach nowej specjalności na kierunku informatyka i komunikacja, która przygotuje studentów do pracy w dużym centrum obsługi biznesu. Program studiów powstał na zamówienie i we współpracy z firmą IBM.

"Studenci będą zdobywać specjalistyczne warsztatowo kompetencje i fach związane przede wszystkim z obsługą baz danych, obsługą finansową dużych podmiotów gospodarczych, a także z pracą biurową" - powiedział Dyduch.

Na początek, uczelnia będzie chciała wykształcić kilkaset osób, ale - jak podkreślił prorektor - docelowo dyplom będzie mogło zdobyć nawet kilka tysięcy osób.

IBM to światowy koncern wytwarzający zaawansowane technologie informatyczne obejmujące systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. W Polsce IBM działa od ponad 20 lat. Obecnie firma ma tu kilka specjalistycznych ośrodków obsługujących klientów na świecie, w tym m.in. centrum dostarczania usług i operacyjne centrum bezpieczeństwa we Wrocławiu, laboratorium oprogramowania i centrum usług finansowo-księgowych w Krakowie oraz regionalne oddziały handlowe m.in. w Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach tworzą cztery wydziały - ekonomii, finansów i ubezpieczeń, informatyki i komunikacji oraz zarządzania, na których łącznie jest 15 kierunków kształcenia. W uczelni studiuje obecnie ponad 12 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ mki/ dym/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022