Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
25.09.2013 aktualizacja 25.09.2013

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki ma już 2 tysiące publikacji

Ponad 2 tysiące artykułów, rozpraw doktorskich i książek liczy, działające od dwóch lat, repozytorium Centrum Otwartej Nauki. Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty.

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego jest adresowane do całego polskiego środowiska naukowego. Można je znaleźć na stronie: http://depot.ceon.pl/

Dokumenty udostępniane w repozytorium są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych. Dlatego treści repozytorium przeglądają nie tylko Polacy, ale też użytkownicy z Niemiec, USA, Chin, Rosji. Umieszczanie publikacji w repozytorium zwiększa jej dostępność i widoczność w skali globalnej.

Zasoby istniejącego od dwóch lat repozytorium CeON to przede wszystkim polsko i anglojęzyczne publikacje wydane w latach 2010-2013, choć można w nim znaleźć także publikacje starsze, sięgające początku lat 80-tych.

Cześć zasobów zgromadzona jest w kolekcjach instytucjonalnych, takich jak publikacje Katedry Arabistyki i Islamistyki UW, zbiory Wydziału Polonistyki UW, doktoraty UW. Najpopularniejszą kategorią są artykuły naukowe, natomiast najczęściej przeglądaną publikacją jest jak dotąd rozprawa doktorska poświęcona kosmologii ciemnej materii z oddziaływaniem skalarnym.

Otwarty dostęp do treści naukowych Komisja Europejska uznała za jeden z głównych sposobów rozpowszechniania wiedzy. W Europie jest realizowany równolegle poprzez otwarte czasopisma naukowe oraz repozytoria. W Polsce działają już otwarte repozytoria, takie jak repozytorium CeON. Powszechnym standardem nie są jeszcze repozytoria uczelniane, których jest zaledwie 10.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022