Historia i kultura

Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej. Badacze znaleźli m.in. fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Gródek znajduje się w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej. Od 2009 roku opiekuje się nim Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca.

\"Archeologom udało się prawdopodobnie uchwycić wschodni i zachodni obrys wieży mieszkalnej, która wznosiła się na szczycie kopca. Miejsce dawnej wieży pokryte jest grubą warstwą przepalonej polepy glinianej, co świadczy o pożarze budynku. Polepa, którą obłożono ściany, miała chronić drewno przed ogniem i uszczelniać wnętrze przez zimnem\" - poinformowało Genius Loci. Jego misją jest m.in. promocja historii i kultury Górnego Śląska.

Według stowarzyszenia najciekawsze są odnalezione - 2 metry poniżej obecnego poziomu fosy konstrukcje kamienno-drewniane, które \"prawdopodobnie umacniały zbocza kopca przed podmywającą je wodą z fosy\". \"Dwa wyciągnięte kawałki drewna trafią do badań dendrochronologicznych, dzięki którym można będzie z dokładnością do kilku lat poznać datę ścięcia drzew i ich gatunek\" - podało.

Podczas wykopalisk odnaleziono również fragmenty średniowiecznej ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, w pracach wykopaliskowych uczestniczyli studenci historii Uniwersytetu Śląskiego pod opieką prof. Antoniego Barciaka oraz młodzi historycy i archeolodzy. Młodzież wsparli także lokalni pasjonaci archeologii. Badaniami wykopaliskowymi kierował archeolog Dariusz Goiński.

Średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej - jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. Został usypany pod koniec XIII wieku. Na jego szczycie znajdowała się drewniana wieża mieszkalno-obronna, oblepiona gliną, która miała chronić obiekt przed pożarem. Wokół górnej części kopca wbito drewnianą palisadę. Poza nią dostępu do warowni strzegła głęboka fosa. Gródek spłonął z nieznanych przyczyn w XV wieku. Do dziś pozostały z niego dobrze zachowane: fosa, podgrodzie i szczyt kopca. Pierwsze badania na terenie gródka przeprowadzono w latach 80-tych.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera