Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
22.08.2012 aktualizacja 22.08.2012

Naukowcy z PAN pomogli polskim żeglarzom w olimpijskich zmaganiach

PAP/EPA © 2012 / GERRY PENNY PAP/EPA © 2012 / GERRY PENNY

Szczegółowe prognozy pogody - zwłaszcza wiatru - a także prądów pływowych dla akwenu olimpijskiego, przygotowywali naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie specjalnie dla polskich olimpijskich żeglarzy, którzy wywalczyli w tym roku dwa brązowe medale.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele Instytutu Oceanologii PAN (IO PAN), prognozy pogody - a w szczególności wiatru - dla polskich żeglarzy opracowywane były nie tylko na podstawie ogólnodostępnych danych meteorologicznych i wyników modeli. W IO PAN uruchomiony został specjalny model WRF (Weather Research and Forecasting Model) dostrojony do lokalnych warunków panujących na Zatoce Weymouth, w której odbywały się zawody.

Model został przygotowany w trzech rozdzielczościach. Największa rozdzielczość została przygotowana dla Zatoki Weymouth - szczegóły pojawiały się na niej z dokładnością do ponad 860 metrów. Dodatkowo naukowcy rozpoznali na miejscu lokalne warunki panujące na trasach regatowych. Pozwoliło to im uwzględniać charakterystyki wiatrów z różnych kierunków, które zależne były od ukształtowania wysokiego wybrzeża klifowego.

Do pracy wykorzystana została infrastruktura komputerowa i sieciowa należącego do IO PAN Zintegrowanego Systemu Przetwarzania Danych Oceanograficznych (ZSPDO) oraz Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK).

Jak w komunikacie wyjaśnił dr Marek Zwierz z IO PAN, osobnym tematem były prognozy prądów pływowych na zatoce. Nawet szczegółowe atlasy tego rejonu nie były wystarczające dla przewidywania sytuacji na stosunkowo niewielkim akwenie, na którym rozgrywano igrzyska olimpijskie. W ciągu ostatnich trzech sezonów polscy naukowcy wykonali na Zatoce Weymouth ponad 500 pomiarów prądów. Z nich ułożony został atlas prądów pływowych. Częściowo uwzględniono w nim zmiany w zależności od różnic aktualnej wysokości poziomu morza do prognozowanej jego wysokości z danych astronomicznych. Te ostatnie można znaleźć w nawigacyjnych tabelach pływów. Przewidywane układy prądów dla każdej godziny, były przekazywane codziennie trenerom i zawodnikom przed zawodami wraz z prognozą pogody.

Dodatkowo w okresie przygotowań do igrzysk polscy naukowcy przeprowadzili dla żeglarzy szereg seminariów, których tematyka obejmowała podstawowe wiadomości z zakresu meteorologii, elementy zjawisk drobnoskalowych zachodzących w najniższej warstwie atmosfery, podstawową wiedzę o prądach pływowych oraz szczegółową charakterystykę lokalnych warunków panujących na poszczególnych trasach regatowych na akwenie olimpijskim.

"Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się nie tylko do zdobycia dwóch medali olimpijskich, ale też do zajęcia wprawdzie nie medalowych, ale bardzo dobrych miejsc w pozostałych klasach, w których startowali nasi reprezentanci" - zapewniają przedstawiciele IO PAN.

Podczas olimpiady w Londynie żeglarze wywalczyli 2 brązowe medale. W klasie RS:X zdobyli je w Weymouth gdańszczanin Przemysław Miarczyński i warszawianka Zofia Noceti-Klepacka.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024