Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
29.06.2012 aktualizacja 29.06.2012

40 mln złotych dla zwycięzców programu "Lider"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 40 mln złotych otrzymało 38 młodych badaczy, nagrodzonych w III edycji programu "Lider". Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło laureatów z grona 131 osób, które złożyły wnioski na całkowitą kwotę ponad 120 mln złotych.

Najwyższe dofinansowanie - 1,2 mln złotych - otrzymało czworo badaczy: Tomasz Lusa z Politechniki Warszawskiej, Justyna Gromadzka z Politechniki Gdańskiej, Adam Gąska z Politechniki Krakowskiej i Filip Granek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

\"Poprzez program LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju inwestuje w młodych i zdolnych badaczy. Wierzę, że dzięki tym funduszom stwarzamy szansę na spełnienie ich naukowych marzeń\" – powiedział dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Program ma wspierać rozwój kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym. Pozwala on uczonym - do 35 roku życia - uzyskać środki sięgające 1,2 mln zł, które muszą przeznaczyć na badania naukowe.

W trakcie postępowania konkursowego młodzi naukowcy musieli wykazać, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Merytoryczna ocena wniosków była dwuetapowa, wybranych badaczy zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne.

W pierwszych dwóch edycjach programu wyłoniono łącznie 59 liderów, którzy dostali na swoje projekty badawcze blisko 55 mln zł.

Lista laureatów III edycji konkursu jest dostępna na stronie: http://www.ncbr.gov.pl/programy-krajowe/lider/lider-iii-edycja/aktualnosci/art,1416,program-lider-rozstrzygniecie-iii-konkursu.html

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023