Niektóre osoby z cukrzycą typu I nadal wytwarzają insulinę

Wbrew dotychczasowym poglądom, osoby, u których rozpoznano cukrzycę typu I wytwarzają insulinę nawet po kilkudziesięciu latach od postawienia diagnozy - informuje "New Scientist".

Wydawało się, że w przypadku cukrzycy typu I wszystkie wytwarzające insulinę komórki beta trzustki bezpowrotnie giną w krótkim czasie, ponieważ niszczy je nieprawidłowo działający układ odpornościowy. Tymczasem niektóre z nich przeżywają, co stwarza nadzieję, że da się je zregenerować.

Dowiodły tego badania zespołu Denise Faustman z Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA). Naukowcy przebadali krew 182 osób z cukrzycą, poszukując peptydu C, który powstaje wyłącznie podczas wytwarzania insuliny. Udało się go znaleźć u 80 proc. osób, u których rozpoznano cukrzycę typu I w ciągu ostatnich pięciu lat. Nawet w grupie zdiagnozowanej od 31 do 40 lat wcześniej 10 proc. miało we krwi peptyd C.

Zdaniem Faustman jej odkrycie daje wielu cukrzykom nadzieję na wyzdrowienie, jeśli uda się ochronić lub zregenerować ocalałe komórki macierzyste tak, aby wytwarzały odpowiednią ilość insuliny.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera