Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
29.02.2012 aktualizacja 29.02.2012

Niektóre osoby z cukrzycą typu I nadal wytwarzają insulinę

Wbrew dotychczasowym poglądom, osoby, u których rozpoznano cukrzycę typu I wytwarzają insulinę nawet po kilkudziesięciu latach od postawienia diagnozy - informuje "New Scientist".

Wydawało się, że w przypadku cukrzycy typu I wszystkie wytwarzające insulinę komórki beta trzustki bezpowrotnie giną w krótkim czasie, ponieważ niszczy je nieprawidłowo działający układ odpornościowy. Tymczasem niektóre z nich przeżywają, co stwarza nadzieję, że da się je zregenerować.

Dowiodły tego badania zespołu Denise Faustman z Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA). Naukowcy przebadali krew 182 osób z cukrzycą, poszukując peptydu C, który powstaje wyłącznie podczas wytwarzania insuliny. Udało się go znaleźć u 80 proc. osób, u których rozpoznano cukrzycę typu I w ciągu ostatnich pięciu lat. Nawet w grupie zdiagnozowanej od 31 do 40 lat wcześniej 10 proc. miało we krwi peptyd C.

Zdaniem Faustman jej odkrycie daje wielu cukrzykom nadzieję na wyzdrowienie, jeśli uda się ochronić lub zregenerować ocalałe komórki macierzyste tak, aby wytwarzały odpowiednią ilość insuliny.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024