Ruiny budowli z IV tysiąclecia p.n.e. odkryto w Syrii

Pozostałości kilku budynków z IV tysiąclecia p.n.e. i starożytne piece do produkcji wyrobów ceramicznych odkrył w Tal Faras w Syrii syryjsko-francuski zespół naukowców - podaje serwis internetowy Global Arab Network. <br /><br />

O wynikach przeprowadzonych tym roku prac wykopaliskowych na różnych stanowiskach w północno-wschodniej Syrii poinformował Abdul-Masieh Baghdo, dyrektor Urzędu Starożytności Prowincji Hasaka.

Jak powiedział, na stanowisku Tal Faras archeolodzy znaleźli też - pod budynkami z IV tysiąclecia p.n.e. - kolejną budowlę, pochodzącą prawdopodobnie z V tysiąclecia p.n.e.

Natomiast na stanowisku Tal Mohammad Diab badacze z Francji odkryli starożytny cmentarz, groby, ceramiczne dzbany i inne naczynia, a także grot włóczni i topór z brązu pochodzące z okresu środkowej epoki brązu (2000-1600 r. p.n.e.).

Kolejny zespół naukowców badał zaś pozostałości starożytnych budowli na stanowisku Tal Baidar i odsłonił południowy dziedziniec znajdującej się tam świątyni oraz ruiny budowli pochodzących z około 2500 r. p.n.e.

Archeolodzy odkryli również pozostałości pałacu z okresu panowania dynastii akadyjskiej (2334-2193 r. p.n.e.), a także budowli z okresu hellenistycznego (323-30 r. p.n.e.). JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera