Dr hab. Rafał Weron najlepszym polskim ekonomistą w rankignu IDEAS

Dr Rafał Weron
Dr Rafał Weron

<strong>Dr hab. Rafał Weron z Instytutu Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej został wybrany najlepszym polskim ekonomistą. Zajął pierwsze miejsce w prestiżowym, międzynarodowym rankingu ekonomistów</strong> i zatrudniających ich instytucji, znanym pod nazwą IDEAS. W najnowszym badaniu brano pod uwagę 84 polskich ekonomistów i 31 instytucji naukowych.

Zwycięzca specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem, symulacjach komputerowych, prognozowaniu na rynku elektroenergetycznym oraz stosowaniu narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych. Jest redaktorem międzynarodowych czasopism specjalistycznych: Computational Statistics (wyd. Springer), Journal of Energy Markets (wyd. Risk Journals) oraz Surveys in Mathematics and its Applications.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Michał Brzoza-Brzezina z Katedry Polityki Pieniężnej w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, Wojciech Charemza z Narodowego Banku Polskiego, Jakub Growiec i Małgorzata Knauff - oboje ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

***

System IDEAS to ranking najwyżej notowanych ekonomistów i instytucji naukowych, powstał z zestawienia indeksów RePEc, CitEc oraz NEP. W 2009 roku skatalogowanych zostało 878 635 dokumentów naukowych i prac badawczych opublikowanych w czasopismach uznanych przez RePEc (Research Papers in Economics).

Klasyfikacja bierze pod uwagę 69 państw na całym świecie, w tym Polskę. Baza systemu RePEc stanowi podstawę do rankingu CitEc (Citations in Economics - liczba cytowań). W pracach umieszczonych w RePEc sprawdza się liczbę cytowań z podziałem na autorów i instytucje. Dodatkowo klasyfikuje się te teksty według indeksu NEP (New Economics Papers), przypisującego publikacje do którejś z 86 subdyscyplin ekonomicznych. Pozwala to tworzyć rankingi ekonomistów w poszczególnych dziedzinach ekonomii. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji

  • Fot. Adobe Stock

    Życzliwy jak Polak? Badacze USWPS zbadali życzliwość rodaków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera