Prof. Wojciech Nawrocik: Polska fizyka godna europejskich "salonów"

<p>&quot;Motorem mojego działania jest chęć podniesienia znajomości fizyki w społeczeństwie i pokazanie Europie, że polscy nauczyciele też mają ciekawe doświadczenie w nauczaniu fizyki i nauk przyrodniczych&quot; – mówi<strong> prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.</strong> Za swój największy sukces uważa organizację festiwali +Physics on Stage+ i +Science on Stage+, dzięki którym wprowadził polskich nauczycieli fizyki i bardzo dobrych uczniów do

\"Profesor Wojciech Nawrocik należy do najlepszych i najbardziej lubianych wykładowców. Wielu uczniów po wysłuchaniu jego wykładów postanawia zająć się fizyką. Należy do najbardziej rozchwytywanych promotorów prac magisterskich, a ze swoimi studentami utrzymuje stały kontakt\" – przekonuje jego student Cezary Filipiuk, nauczyciel fizyki w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, uczestnik festiwali \"Science on Stage\".

Wojciech Nawrocik, jak sam stwierdza, od wielu lat organizuje ogólnopolskie festiwale. Najpierw była to \"Fizyka na Scenie\" (trzy festiwale), a ostatnio \"Nauki Przyrodnicze na Scenie\" (również trzy festiwale). Był odpowiedzialny za zorganizowanie i kierowanie delegacją około 22 nauczycieli i uczniów (zwycięzców festiwali ogólnopolskich) na europejskim szczeblu rywalizacji.

\"Wygłaszam kilka razy w roku, na naszym uniwersytecie i poza nim, wykłady popularyzujące zarówno podstawy fizyki jak i jej najnowsze osiągnięcia\" - mówi skromnie o wykładach, które - jak stwierdzają rekomendujący, przyciągają tłumy i inspirują do pracy w zawodzie nauczyciela lub badacza fizyki. Rokrocznie plasuje się na szczycie rankingu najlepszych wykładowców na Wydziale Fizyki UAM, a na jego wykłady otwarte \"Fizyka dla wszystkich\" zapisuje się wielokrotnie więcej osób, niż jest w stanie pomieścić aula.

Profesor jest członkiem Międzynarodowej sieci \"European network for physics education - EUPEN) monitorującej nauczanie fizyki w Europie. Dzięki jego kontaktom z europejskimi ośrodkami naukowymi, studenci mogą odbywać staże. Osobiście kieruje Programem Bogolubowa-Infelda w dziedzinie edukacji. \"Dzięki temu programowi studenci, a ostatnio uczniowie szkół średnich mają możliwość odwiedzenia Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy\" – podkreśla Cezary Filipiuk.

Poza działalnością naukową i popularyzatorską, prof. Nawrocik jest też opiekunem naukowym \"Katedry Uczniowskiej\" organizowanej przez nauczycieli I LO w Lesznie. Występował jako juror w kilku konkursach fizycznych.

Sam zajmuje się naukowo strukturą i dynamiką kryształów molekularnych. Jego mistrzem był Stanisław Lotz - nauczyciel fizyki w liceum. W klasie maturalnej Nawrocik uczestniczył w zjeździe Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Poznaniu, gdzie spotkał prof. Arkadiusza Piekarę i wysłuchał jego wykładu o ruchu obrotowym bryły sztywnej. Tak narodziła się jego pasja.

Prof. Nawrocik jest założycielem Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk http://www.pwsz.edu.pl/ltpn/  , gości na wielu lokalnych festiwalach nauki. Podczas konferencji \"Kosmos dla ludzi - 50 lat ery kosmicznej\" przedstawił referat \"Edukacja i Kosmos\". UCZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz







Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.11.2024. Na zdjęciu z 6 października br. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2004 r., izraelski biolog Aaron Ciechanover podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej. PAP/Paweł Supernak

    Laureat Nagrody Nobla: zbliżamy się do granic możliwości ludzkiego organizmu

  • 15.01.2022 PAP/Lech Muszyński

    Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera