Uczelnie i instytucje

Nowoczesny kriomikroskop elektronowy trafi do Synchrotronu SOLARIS

Przy Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS powstanie Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Zakupiony ma być tam najnowszej generacji kriomikroskop elektronowy (Cryo-EM) - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele centrum.

Oficjalną decyzję dotyczącą finansowania projektu 25 października Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przekazało na ręce dyrektora NCPS Solaris, prof. Marka Stankiewicza.

Utworzenie Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej to wspólna inicjatywa konsorcjum 17 wiodących instytucji naukowych w Polsce prowadzących badania z zakresu biologii strukturalnej. Kierownikami konsorcjum są dr Sebastian Glatt (Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i dr hab. Marcin Nowotny (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie - MIBMiK).

"Przedsięwzięcie jest modelowym przykładem owocnej współpracy naukowców z różnych ośrodków. Utworzenie Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej pozwoli polskim naukowcom na dotrzymanie kroku innym międzynarodowym ośrodkom badawczym i umożliwi polskim naukowcom dołączenie do grona światowych liderów w biologii strukturalnej" - skomentowali przedstawiciele centrum SOLARIS w przesłanym PAP komunikacie.

Przedstawiciele NCPS Solaris przypomnieli, że poczynione w ciągu ostatniej dekady postępy w rozwoju techniki Cryo-EM zrewolucjonizowały biologię strukturalną. Największym uznaniem dla tej technologii było przyznanie jej twórcom w 2017 roku Nagrody Nobla (otrzymali ją w dziedzinie chemii Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson).

Kriomikroskopia Elektronowa (nazywana też mikroskopią krioelektronową) pozwala wizualizować molekuły złożone nawet z tysięcy atomów. A takimi cząsteczkami są m.in. niezwykle skomplikowane, ruchome nanomaszyny, które pracują w komórkach organizmu. Technika CRYO-EM pozwala podglądać te maszyny w różnych fazach ruchu.

Po przyznaniu Nagrody Nobla dr Marcin Nowotny mówił w rozmowie z PAP: "Mikroskopia krioelektronowa nie jest używana w Polsce. Od kilku lat podejmujemy starania, aby można ją było w Polsce używać. Bo jeżeli jej nie wprowadzimy, to biologia strukturalna - zajmująca się budową cząsteczek tworzących żywe komórki - zostanie bardzo daleko w tyle. A to na razie jest bardzo dobra dziedzina w Polsce" - komentował wtedy. A jak przypomniał, że mamy świetną szkołę krystalografii białkowej. Dodał, że barierą jest koszt sprzętu.

Teraz dzięki grantowi dla NCPS SOLARIS takiego typu badania będzie można wykonywać i w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera