Wrocław/ Zespół specjalistów z Politechniki Wrocławskiej rozpoczął ocenę stanu technicznego trzonolinowca

26.07.2023. Modernistyczny budynek przy ulicy Kościuszki we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński
26.07.2023. Modernistyczny budynek przy ulicy Kościuszki we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński

Zespół specjalistów z Politechniki Wrocławskiej będzie przeprowadzał badania naukowe i ekspertyzy, dotyczące m.in. stanu technicznego budynku. Prace już się rozpoczęły, a mają się zakończyć na przełomie stycznia i lutego - powiedział PAP Michał Ciepielski z działu informacji i promocji Politechniki Wrocławskiej.

Pracownicy Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli sprawdzanie, w jakim stanie technicznym jest trzonolinowiec. Za opracowanie ekspertyzy odpowiada zespół pod kierownictwem profesora Krzysztofa Schabowicza z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PW.

"Umowy o przeprowadzenie tej ekspertyzy zostały podpisane z miastem i zarządcą w połowie listopada. Chodzi o przeprowadzenie badań naukowych i ekspertyz o stanie budynku. Zespół z Politechniki Wrocławskiej już te prace rozpoczął. Na początku polegały one na przeprowadzeniu pomiarów technicznych, prowadzonych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aktualnie są one oczywiście rozszerzane o kolejne elementy związane z tą ekspertyzą" - powiedział PAP Michał Ciepielski z działu informacji i promocji Politechniki Wrocławskiej.

Pierwsza ekspertyza dotycząca trzonolinowca pojawiła się pod koniec lipca. Zarządca poinformował wówczas mieszkańców budynku o złym stanie technicznym obiektu. Autorzy ekspertyzy zalecali nawet wyprowadzkę i informowali o konieczności remontu bądź rozbiórki bloku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ocenił tę ekspertyzę jako nierzetelną. Wówczas poproszono o pomoc naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

"Prace nad ekspertyzą mają się zakończyć na przełomie stycznia i lutego, ale trudno tutaj powiedzieć o dokładnym terminie bo to jest kwestia tego, co nasi naukowcy tam znajdą" - powiedział PAP Michał Ciepielski.

Budynkowi na pewno nie grozi rozbiórka, bo z inicjatywy właścicieli mieszkań blok wpisano pod koniec listopada do rejestru zabytków. Ekspertyza da jednak odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie powinien zostać przeprowadzony remont.

Trzonolinowiec powstał w latach 1961-67, autorami projektu byli Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Cała konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą stalowych lin. Z tego względu blok był budowany od góry, stworzone z prefabrykatów płyty były podnoszone za pomocą siłowników hydraulicznych.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ maak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera