Poznań/ W poznańskim szpitalu wykonano pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wykonano dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii – poinformował we wtorek poznański urząd miasta. Pacjenci czują się dobrze.

Urząd Miasta Poznania poinformował we wtorek, że zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Mitkowskiego „po raz pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi najnowocześniejszy kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej, wyposażony w unikalny algorytm +effective CRT+".

Jak wskazano, kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które pomaga pacjentom z niewydolnością serca. W sytuacji, gdy wystąpi u nich np. arytmia, sprzęt wysyła odpowiednie impulsy elektryczne. W ten sposób może uchronić chorych od nagłej śmierci.

„Urządzenie, jakie wszczepiono w poznańskim szpitalu, jest wyjątkowe. Pozwala na dokładną ocenę odsetka stymulacji resynchronizującej - czyli zastosowanej metody leczenia - w oparciu o ocenę morfologii wystymulowanego zespołu komorowego, a nie w oparciu o dostarczone impulsy. Dodatkowo w przypadku wystąpienia migotania przedsionków pozwala na zachowanie bardzo wysokiego poziomu skutecznej terapii poprzez modulację częstotliwości wysyłanych impulsów” – podano.

Magistrat zaznaczył, że drugi zabieg polegał na wszczepieniu układu pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora. Wykonany został wspólnie z prof. Bartłomiejem Perkiem z Kliniki Kardiochirurgii, przy zdalnym wsparciu prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Wszczepiony układ pozwala na dostarczenie niskoenergetycznej terapii (znacznie lepiej tolerowanej przez pacjentów), która przerywa groźne komorowe zaburzenia rytmu serca.

„Dzięki temu poznańska klinika dołączyła do dwóch innych ośrodków w kraju, które w listopadzie wszczepiły po raz pierwszy - poza badaniami klinicznymi - tego typu urządzenie” – zaznaczył magistrat.

Oba zabiegi zakończyły się sukcesem, pacjenci czują się dobrze. (PAP)

Anna Jowsa

ajw/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Naukowcy zbadają wpływ choroby i operacji serca na układ odpornościowy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera