Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
05.12.2023 aktualizacja 05.12.2023

Doktorat h.c. Politechniki Lwowskiej dla rektora Politechniki Śląskiej

Fot. Katarzyna Siwczyk. Źródło: Politechnika Lwowska Fot. Katarzyna Siwczyk. Źródło: Politechnika Lwowska

Prof. Arkadiusz Mężyk, angażujący się w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej, otrzymał godność doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej. Rektor Politechniki Śląskiej odebrał tytuł 29 listopada w Ukrainie.

Naukowiec specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu dynamiki i mechaniki ośrodków ciągłych, zastosowaniach metod numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych, w tym pojazdów hybrydowych oraz konstrukcjach szybkobieżnych pojazdów gąsienicowych.

Jak poinformowała Politechnika Śląska, wybitne osiągnięcia naukowe profesora i istotny wkład w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej zostały docenione przez Politechnikę Lwowską, Alma Mater wielu powojennych polskich uczelni.

Podczas uroczystości we Lwowie prof. Mężyk podkreślił, że historia Politechniki Śląskiej wywodzi się z Politechniki Lwowskiej. Uroczystą laudację wygłosiła prof. Natalia Chukhrai, która wymieniła działania rektora PŚ na rzecz rozwoju współpracy z Politechniką Lwowską. Podkreśliła, że program Erasmus umożliwił ukraińskim studentom podjęcie studiów, nauczycielom prowadzenie wykładów, a pracownikom podnoszenie kwalifikacji na szkoleniach i seminariach organizowanych przez Politechnikę Śląską. Dodała, że przedstawiciele lwowskiej uczelni byli zapraszani do udziału w konferencjach naukowych i stażach.

Prof. Mężyk jest od początku kariery naukowej związany z Politechniką Śląską. W 1994 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Dynamika elektromechanicznych układów napędowych. Kontynuując badania z zakresu dynamiki elektromechanicznych napędów dużej mocy, w 2002 roku, także z wyróżnieniem, uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2004 roku został profesorem nadzwyczajnym, a trzy lata później, w 2007 roku profesorem zwyczajnym w dziedzinie nauk technicznych. Swoje projekty badawcze od lat łączy ze współpracą z przemysłem.

Naukowiec jest pracownikiem naukowym Wydziału Mechanicznego Technologicznego, którym w przeszłości kierował jako dziekan. Od 2016 roku pełni funkcję Rektora Politechniki Śląskiej. W 2020 roku został przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W 2018 roku prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego Gheorghe Asachi w Jassach w Rumunii.

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024