Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
03.12.2023 aktualizacja 03.12.2023

Minister Edukacji i Nauki K. Szczucki spotka się z rektorem UŚ R. Koziołkiem; tematem m.in. wolność słowa

Katowice, 22.12.2021. Rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek (sko) PAP/Andrzej Grygiel Katowice, 22.12.2021. Rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek (sko) PAP/Andrzej Grygiel

Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki spotka się w poniedziałek z rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszardem Koziołkiem. Tematem rozmów mają być m.in. wolność słowa na uczelniach wyższych – poinformowało MEiN.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że minister MEiN Krzysztof Szczucki ma spotkać się w poniedziałek z rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dyrektorem generalnym Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice prof. dr hab. Ryszardem Koziołkiem. Tematem rozmów mają być m.in. wolność nauki i słowa obowiązująca na uczelniach wyższych.

7. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach.

Jednym z zaproszonych na Festiwal prelegentów był Łukasz Sakowski, twórca bloga To Tylko Teoria i organizator plebiscytu "Biologiczna Bzdura Roku". 5 kwietnia br. na swoim portalu ToTylkoTeoria.pl opublikował artykuł pt. "Moja historia cofnięcia zmiany płci. Tranzycja i detranzycja".

"Gdy byłem bardzo młody, zostałem zmanipulowany i nakłoniony do zmiany płci (zwanej też korektą płci lub tranzycją płci) przez około 40-letniego transseksualistę. Przez kilka lat podawał mi blokery dojrzewania – niebezpieczne dla zdrowia środki blokujące działanie testosteronu – oraz hormony płci przeciwnej, czyli estrogeny. Tuż przed 18-stką psycholog, psychiatra i seksuolog po jednej wizycie, bez jakichkolwiek badań, sfabrykowali mi diagnozę transseksualizmu i skierowali, już oficjalnie, na zmianę płci, co nigdy nie powinno się było wydarzyć" – napisał Sakowski.

Podsumował, iż "tranzycja i jej skutki kosztowały mnie wiele cierpienia fizycznego i psychicznego, które ciężko opisać słowami, gdyż dotyczą bardzo trudnych chwil i okresów w moim życiu".

Krytycznie do jego wystąpienia na ŚFN odnieśli się m.in. aktywiści z Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności. W oświadczeniu na portalu Facebook zaapelowali o odwołanie spotkania z Sakowskim oraz wykreślenie go z listy gości specjalnych.

"Łukasz Sakowski, autor blogu ToTylkoTeoria.pl, na początku tego roku postanowił opowiedzieć o swoim doświadczeniu detranzycji i powiązanych z tym traumatycznych zdarzeń. Niestety swoją historię do dziś wykorzystuje do rozpowszechniania antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe. +Krytyka+ podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane +badania+, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych" – przekazano w oświadczeniu, opublikowanym 27 listopada br.

30 listopada br. ŚFN poinformował, że w „trosce o bezpieczeństwo osób uczestniczących w ŚFN oraz o zachowanie odpowiednich standardów i komfortu dyskusji zdecydowaliśmy się wycofać spotkanie z Panem Łukaszem Sakowskim z programu Festiwalu". Zaznaczono, iż zaproszenie Sakowskiego miało na celu rozmowę dot. jego działalności popularyzatorskiej i wykreowanego przez niego plebiscytu na "Biologiczną Bzdurę Roku", jednakże "fala emocji i kontrowersji związanych z planowaną rozmową uświadomiła nam, że proponowana tematyka nie budzi wystarczającego zainteresowania, a obecność Pana Łukasza Sakowskiego kojarzy się wyłącznie z zagadnieniem transpłciowości w kontekście medycznej tranzycji i detranzycji".

Zapowiedziano jednocześnie, że Uniwersytet Śląski zamierza zorganizować debatę dot. problematyki transpłciowości. "Do udziału w niej zaprosimy nie tylko Pana Łukasza Sakowskiego, lecz także ekspertów oraz zainteresowane środowiska" – podano.

Jako autor oświadczenia podpisany został prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Krytycznie do odwołania spotkania z Sakowskim odniósł się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 1 grudnia br. na platformie X (dawniej: Twitter) stwierdził, iż "Uniwersytet Śląski dał się zastraszyć i podporządkował się lewicowym aktywistom". "Sakowski jest dla nich wrogiem – bo miał odwagę opisać, jak padł ofiarą ich manipulacji i próby wmówienia mu, że powinien poddać się operacji zmiany płci – z ogromną szkodą dla jego własnego zdrowia" – podkreślił wiceminister.

"To absolutny skandal – i nie może być na to zgody. Dlatego jako śląski poseł na Sejm RP zwróciłem się w tej sprawie z interwencją do ministra MEiN Krzysztofa Szczuckiego. Nie ma zgody na cenzurę, na ograniczanie wolności słowa, na wykluczanie ludzi, którzy nie podobają się lewicowym aktywistom – nie tylko na uczelniach, ale w szczególności właśnie tam" – poinformował Jabłoński.

Śląski Festiwal Nauki jest jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i w Europie. Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Tytuł, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas obchodów roku w Katowicach odbędzie się m.in. EuroScience Open Forum - największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

Aby otrzymać wejściówkę na teren tegorocznego festiwalu, należy zarejestrować się przez formularz dostępny na https://7sfn.systemcoffee.pl/. Bezpłatna wejściówka umożliwi swobodne poruszanie się w przestrzeni festiwalowej oraz uczestnictwo w aktywnościach nieobjętych dodatkową rejestracją. Dodatkowo, można ściągnąć kupon na darmowy przejazd komunikacją GZM na Festiwal Nauki. (PAP)

ra/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024