Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ - pozytywnie o energii jądrowej

Fot. NCBJ
Fot. NCBJ

Oprowadzanie po reaktorze Maria, program bezpłatnego wypożyczania szkołom detektorów promieniowania jonizującego, interaktywne zajęcia i wystawy o energetyce jądrowej - to pomysły na popularyzację nauki Działu Badań i Edukacji Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Zespół Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ (DEiS) znalazł się w gronie finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2023 w kategorii Zespół.

DEiS zajmuje się propagowaniem szeroko rozumianej wiedzy na temat promieniowania jonizującego, promieniotwórczości, energii jądrowej oraz fizyki mikroświata, a szczególnie fizyki jądrowej. Popularyzuje również wiedzę o naturalnej promieniotwórczości.

W ramach swojej działalności zespół DEiS umożliwia zainteresowanym odwiedzenie laboratoriów badawczych znajdujących się na terenie NCBJ. Współorganizuje wizyty w badawczym reaktorze jądrowym MARIA, w Laboratoriach Badań Materiałowych i Pomiarów Dozymetrycznych, jak i w innych jednostkach NCBJ.

ncbj
Fot. NCBJ

Zespół prezentuje również wiedzę nt. zastosowań promieniowania jonizującego w medycynie i technice, a także przybliża naukowe osiągnięcia pracowników NCBJ.

“Pokazujemy, że naturalnie promieniotwórcze materiały czy promieniowanie kosmiczne spotyka się w życiu na każdym kroku” - podają przykład członkowie zespołu.

I tak DEiS od lat rozwija program bezpłatnego wypożyczania prostych detektorów promieniowania jonizującego, aby zainteresowane tym grupy uczniów mogły przeprowadzać eksperymenty w szkołach. “Zestaw dydaktyczny powstał w celu wyjaśniania zjawisk radioaktywności oraz wyjaśnienia budowy i zasady działania detektorów promieniowania jonizującego” - tłumaczą członkowie zespołu.

Aby wesprzeć i ułatwić użytkownikom wykorzystywanie detektorów, stworzono stronę internetową, na której umieszczono scenariusze warsztatów, scenariusze lekcji dla nauczycieli, inspiracje projektów oraz instrukcje i filmy instruktażowe. W ramach działań edukacyjnych organizowane są w formule stacjonarnej jak i on-line warsztaty. Tym zaś, którzy chcą bardziej zgłębić naturę promieniowania, umożliwiamy wykonywanie eksperymentów w unikatowym w skali europejskiej Laboratorium Fizyki Atomowej i Jądrowej.

ncbj
Fot. NCBJ

DEiS jest też - wspólnie z Instytutem Fizyki PAN - organizatorem ogólnopolskiego konkursu uczniowskiego „Fizyczne Ścieżki”. W ramach tego konkursu uczniowie mogą spróbować swoich sił w realizacji projektów związanych z fizyką. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: uczestnicy mogą postawić a następnie rozwiązać problem naukowy, mogą wykonać pokaz ilustrujący bądź prezentujący prawo czy zjawisko fizyczne, jak również mogą przesłać esej – pracę literacka poświęconą fizyce.

Działania edukacyjne prowadzone są w ośrodku w Świerku od 1998 r. Co roku z różnej formy oferowanych działań, zarówno w formule stacjonarnej, jak i on-line, korzysta kilka tysięcy osób.

DEiS uczestniczy też w kampaniach informacyjnych projektów z zakresu szeroko pojętej energetyki i technologii jądrowej – jak na przykład program GoHTR, poświęcony wprowadzeniu do obiegu gospodarczego technologii reaktorów jądrowych wysokotemperaturowych.

Pracownicy DEiS biorą też udział w piknikach naukowych czy festiwalach nauki, jak również koordynują udział w tych wydarzeniach pracowników NCBJ z innych działów.

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera