Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
27.11.2023 aktualizacja 27.11.2023

Na UW nowy cykl wykładów otwartych o filozofii Azji

Budda Maravijaya w Naypyitaw, Myanma, 21 lipca 2023 r. EPA/NYEIN CHAN NAING Dostawca: PAP/EPA Budda Maravijaya w Naypyitaw, Myanma, 21 lipca 2023 r. EPA/NYEIN CHAN NAING Dostawca: PAP/EPA

Na UW rusza cykl wykładów otwartych Ex Oriente, których celem jest promocja i popularyzacja wiedzy o filozofii Azji. Pierwszy wykład wygłosi 29 listopada światowej sławy specjalista od filozofii indyjskiej prof. Piotr Balcerowicz (Wydział Orientalistyczny UW)

Wykłady organizowane są przez Centrum Badań Porównawczych nad Filozofią Wschodu i Zachodu, działające na Wydziale Filozofii UW (więcej o działaniach centrum - w rozmowie z jego kierownikiem dr. hab. Krzysztofem Łapińskim). Spotkania te - prowadzone w duchu dialogu międzykulturowego - poświęcone będą łączeniu perspektywy zachodniej i wschodniej na filozofię.

Podczas pierwszego spotkania prof. Piotr Balcerowicz wygłosi wykład “Sceptycy w Indiach i Grecji. Czy coś ich łączy?”. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada o godz. 18.30 w s. 4 na Wydziale Filozofii UW.

“Motywy sceptyckie odnajdujemy już w prefilozoficznych tradycjach poetyckich zarówno w Grecji (Homer według Diogenesa Laertiosa), jak i Indiach (wśród hymnów rygwedyjskich np. O niebyłości). Za pierwszego naczelnego filozofa-sceptyka w Grecji uchodzi Pyrron z Elidy, w Indiach natomiast pierwszym sceptykiem znanym z imienia był Sańdżaja Belatthiputta (VI/V w. p.n.e.), poprzedzający Pyrrona o sto lat” - zapowiada swój wykład prof. Balcerowicz.

Jak tłumaczy, tradycja grecka uznaje, że Pyrron dotarł do Indii podczas wyprawy Aleksandra Macedońskiego, a pobyt ten zaważyć miał na jego sceptyckich poglądach.

“Przedmiotem rozważań będzie więc pytanie, czy rzeczywiście zasadne jest dostrzeganie szeregu zaskakujących paralel w obydwu tradycjach filozoficznych oraz czy mogłoby to dawać solidne podstawy do wnioskowania o przepływie idei i argumentów między Grecją a Indiami, a jeśli tak, to jakich” - czytamy w zapowiedzi spotkania.

Szczegóły - tutaj.

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024