Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
15.11.2023 aktualizacja 15.11.2023

Poznań/W środę 8. Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej Live

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

19 różnych operacji laryngologicznych przeprowadzanych w 10 europejskich ośrodkach zaprezentowanych zostanie w środę podczas 8. Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live. Studio centralne wydarzenia zorganizowane zostało w Poznaniu.

Wydarzenie od lat jest okazją do prezentowania śledzącym transmisje uczestnikom całego świata operacji pokazujących różne metody usunięcia raka krtani, operacji fonochirurgicznych, czyli poprawiających głos oraz usuwania nowotworów niezłośliwych krtani. W poprzednich latach sesje śledzili uczestnicy z ok. 100 krajów na całym świecie.

W tym roku przez cały dzień, od godz. 9. do 16., zaplanowano w sumie 19 operacji. Jedną z nich przeprowadzi i pokaże światu ośrodek z Wrocławia.

„Będą operacje endoskopowe i operacje klasyczne. Najbardziej innowacyjną operacją będzie operacja odtworzenia czynności porażonych strun głosowych poprzez zespolenie resztek unerwienia strun głosowych z nerwami przeponowymi. Na świecie takie operacje robią najwyżej dwa ośrodki” - powiedział PAP w imieniu organizatorów sesji prof. dr hab. med. Witold Szyfter.

W Poznaniu, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowane zostało studio centralne. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki współpracy ośrodków medycznych z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Poszczególne operacje omawiać będzie z poznańskiego studia czterech moderatorów z Włoch, Belgii, Czech i Niemiec.

Według organizatorów transmisje śledzić będzie nawet kilkadziesiąt tysięcy widzów z około 100 krajów świata. Odbiorcami sesji są lekarze laryngolodzy, foniatrzy, laryngolodzy, chirurdzy twarzowo-szczękowi a także studenci medycyny na całym świecie.

Także w poprzednich latach podobne pokazy miały wielotysięczną widownię; operacje śledzili uczestnicy m.in. z Indii i Rosji, Korei Południowej, Australii, RPA, Libanu, Egiptu, Kolumbii czy Brazylii. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023