Prof. Joseph Jan-Babtist van Lanschot doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Lubilnie

20.10.2023. Światowej sławy autorytet w dziedzinie chirurgii onkologicznej prof. Jan van Lanschot (C) otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego podczas uroczystości w siedzibie uczelni w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło
20.10.2023. Światowej sławy autorytet w dziedzinie chirurgii onkologicznej prof. Jan van Lanschot (C) otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego podczas uroczystości w siedzibie uczelni w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

Prof. Joseph Jan-Babtist van Lanschot, światowy autorytet w dziedzinie chirurgii onkologicznej, jeden z najwybitniejszych na świecie naukowców w dziedzinie ezofagologii odebrał tytuł doktora hiniris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Uroczystość odbyła się 20 października br. Jak przekazała uczelnia, nadanie tytułu doktora honoris causa jest wyrazem ogromnego uznania środowiska akademickiego dla wybitnego dorobku naukowego prof. Jana van Lanschota oraz jego wkładu w rozwój naukowy pracowników i promocję Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

„Dyplom doktora honoris causa będzie wręczony osobie, której osiągnięcia naukowe w sposób wybitny wyróżniają się na tle Europy i całego świata. Profesor Jan van Lanschot – niekwestionowany autorytet najwyższego formatu, jego wizjonerskie podejście do medycyny oparte na ogromnej wiedzy oraz oddanie nauce, ma ogromny wkład w rozwój chirurgii onkologicznej” – powiedział prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas otwarcia uroczystości.

Profesor Joseph Jan-Baptist van Lanschot urodził się 4 listopada 1953 r. w Geldrop, North Brabant w Holandii. W 1980 r. otrzymał dyplom lekarza, a w 1987r. obronił pracę doktorską, po czym pracował naukowo w Harvard Medical School w Bostonie. Kierował Kliniką Chirurgii Uniwersytetu Erasmus w Rotterdamie oraz Oddziałem Chirurgii Onkologicznej w Uniwersytecie w Amsterdamie. W latach 1987-1988 przebywał w USA na stypendium naukowym w Laboratorium Badań nad Metabolizmem i Żywieniem w Chirurgii w Harward Medical School w Bostonie. Na forum międzynarodowym pełnił ważne funkcje organizacyjne wielu towarzystw naukowych, m.in.: European Digestive Surgery (EDS), World Organization for Specialized Studies on Diseases of the Esophagus (OESO), International Society for Diseases of the Esophagus (ISDE), European Society of Esophagology (ESE), United European Gastroenterology Federation (UEGF), National Cancer Research Institute in UK (NCRI), European Postgraduate Gastro-surgical School (EPGS).

Jest członkiem honorowym wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych z Holandii, Niemiec, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwecji.

Zainteresowania naukowe prof. Jana van Lanschota koncentrują się wokół chorób przełyku, głównie diagnostyki i leczenia raka przełyku, sekwencji molekularnej i karcinogenezy raka gruczołowego przełyku, skojarzonego leczenia nowotworów przełyku, technik minimalnie inwazyjnych w chirurgii przełyku. Prof. Jan van Lanschot realizował 15 holenderskich i międzynarodowych grantów i projektów badawczych. "To on kierował tak epokowymi dla leczenia raka przełyku badaniami jak HIVEX, CROSS i SANO, które zmieniły praktykę kliniczną leczenia tego nowotworu na świecie" - poinformowała uczelnia.

W uznaniu zasług dla środowiska chirurgów polskich oraz jego wieloletniej współpracy z UM w Lublinie, w roku 1998 został uhonorowany Medalem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przez ówczesnego Rektora prof. Z. Kleinroka. W 2012 roku w Warszawie prof. Jan van Lanschot jako jeden z najwybitniejszych naukowców świata został uhonorowany tytułem Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

„Wypromował imponującą liczbę 30 doktorantów, z których każdy wziął go za przykład dociekliwego naukowca, dostrzegającego potrzebę publikowania wyników swoich badań” – mówił, wygłaszając laudację prof. Wojciech Polkowski – kierownik Katedry Onkologii i Kliniki Chirurgii Onkologicznej UMLub, znajdujący się również w gronie doktorantów prof. van Lanschota.

Profesor Jan van Lanschot jest autorem 541 publikacji, z czego 37 powstało przy współpracy z autorami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera