Japoński fizyk prof. Hideo Ohno otrzymał doktorat honoris causa UW

Fot. materiały prasowe UW
Fot. materiały prasowe UW

Japoński fizyk prof. Hideo Ohno, uważany za czołową postać światowej spintroniki, otrzymał w poniedziałek doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Hideo Ohno z Uniwersytetu Tohoku w Japonii jest wybitnym fizykiem materii skondensowanej. Do jego zainteresowań badawczych należą układy półprzewodnikowe z wbudowanymi własnościami magnetycznymi.

Jak poinformował UW, fizyk jest uważany za czołową postać światowej spintroniki, czyli nauki poświęconej badaniom zależnych od spinu własności materii skondensowanej oraz poszukiwaniu zjawisk, które mogą zostać wykorzystane do budowy przyrządów nowej generacji technologii informatyczno-komunikacyjnych.

"Jako naukowiec jestem niezmiernie zaszczycony otrzymaniem tytułu doktora honoris causa UW w Polsce, która jest ojczyzną tak wielkich badaczy jak Maria Skłodowska-Curie i Mikołaj Kopernik. Jest to dla mnie zarówno zaszczyt, jak i zobowiązanie, aby dalej służyć swoją wiedzą i doświadczeniem" – powiedział w trakcie uroczystości prof. Ohno.

Stopień naukowy doktora prof. Ohno otrzymał na Uniwersytecie Tokijskim w 1982 roku. W latach 1982–1983 był wykładowcą na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu Hokkaido, a w latach 1983–1994 – profesorem nadzwyczajnym. W toku swojej działalności wizytował w IBM T. J. Watson Research Center. W 1994 roku rozpoczął pracę na stanowisku profesora na Uniwersytecie Tohoku w Instytucie Badawczym Komunikacji Elektronicznej (RIEC). Od 2004 roku kieruje Laboratorium Nanoelektroniki i Spintroniki na Uniwersytecie Tohoku. Od 2010 roku do marca 2018 roku prof. Ohno pełnił funkcję dyrektora Centrum Zintegrowanych Systemów Spintronicznych. Od 2018 roku jest prezydentem Uniwersytetu Tohoku - czytamy w notce na stronie internetowej UW.

Współczesne technologie informatyczne wykorzystują półprzewodniki do przetwarzania informacji oraz materiały ferromagnetyczne do jej zapisania. Prof. Hideo Ohno stworzył m.in. nową klasę materiałów – ferromagnetyczne półprzewodniki grupy III–V, które łączą zalety magnetyków i półprzewodników. Po opanowaniu metod wzrostu i charakteryzacji tworzenia struktur kwantowych z nowego systemu materiałowego prof. Ohno zaprojektował wiele struktur oraz urządzeń, w których wykazał istnienie nowych zjawisk o fundamentalnym znaczeniu dla zrozumienia natury ferromagnetyzmu oraz dla stworzenia przyrządów o nowych zasadach działania - podał UW.

Wśród najważniejszych odkryć, dokonanych przez prof. Ohno wraz ze zespołem na Uniwersytecie Tohoku, we współpracy z badaczami zagranicznymi, są: badania, w których pole elektryczne może służyć do sterowania wartością i kierunkiem namagnesowania; doświadczalne wykazanie, że ściany domenowe można przesuwać prądem elektrycznym bez pola magnetycznego; zbudowanie prototypu procesora zawierającego wbudowane komórki pamięci spintronicznych i wykazanie ich rekordowych charakterystyk dotyczących szybkości działania i energooszczędności.

Prof. Ohno przyczynił się do wprowadzenia badań magnetycznych materiałów półprzewodnikowych na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad dwudziestu lat współpracuje z naukowcami z Wydziału Fizyki UW. Współpraca obejmuje liczne dyskusje naukowe, wspólne publikacje oraz dostęp do unikatowych próbek wytwarzanych w laboratorium prof. Ohno. W 1997 roku odbyło się Polsko-Japońskie Sympozjum Półprzewodników Magnetycznych, zorganizowane wspólnie z uczonym. W kolejnych latach spotkania były kontynuowane w Warszawie i w Japonii.

Japoński fizyk opublikował 470 prac naukowych. Prace prof. Ohno były publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak "Science", "Nature", "Nature Physics", "Nature Materials" czy "Physical Review Letters". Jego prace były cytowane ponad 40 tys. razy, a indeks Hirscha przekroczył 80. Prof. Ohno jest współautorem 119 rodzin patentowych (ten sam wynalazek opatentowany w różnych krajach), w tym siedemdziesięciu siedmiu patentów amerykańskich.

Prof. Ohno został uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej w dziedzinie magnetyzmu czy Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.

Uchwałę w sprawie nadania prof. Hideo Ohno tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego Senat UW przyjął dwa lata temu, 16 czerwca 2021 r.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UW laudację wygłosił prof. Andrzej Twardowski z Wydziału Fizyki, promotor honorowego doktoratu.(PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2017 Prof. Daniel Gryko. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Prof. Daniel Gryko zdobył Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

  • Łódź/ Przemysław Wachowski ponownie rektorem Akademii Sztuk Pięknych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera