Pierwszy przeszczep całego oka; wciąż nie ma pewności czy pacjent odzyska wzrok

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Specjaliści z Nowego Jorku po raz pierwszy na świecie przeszczepili 46-letniemu pacjentowi całe oko i część twarzy. Wciąż jednak nie ma pewności, czy pacjent odzyska wzrok - przyznają chirurdzy.

Według BBC News skomplikowana operację, w której uczestniczyło 140 osób personelu medycznego szpitala NYU Langone Health, przeprowadzono 27 maja 2023 r. Trwała 21 godzin. Poinformowano o tym dopiero teraz - gdy było już wiadomo, że przeszczep się powiódł, a Aaron James wraca do zdrowia.

"Wielu sądziło, że nie jest to w ogóle możliwe" - powiedział dr Eduardo Rodriguez, jeden z kluczowych chirurgów uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Przyznał, że nie ma wciąż pewności, czy dzięki przeszczepowi całego lewego oka pacjentowi udało się przywrócić wzrok. Poza okiem ważny jest odbiór sygnałów wizualnych przez mózg. Specjaliści z Nowego Jorku twierdzą, że samo oko jest w dobrym stanie.

"Udało się nam zrobić ważny krok i utorować drogę w kierunku kolejnego etapu, jakim jest przywracanie widzenia" - zaznaczył dr Rodriguez. Dotąd było możliwe jedynie przeszczepianie rogówki. W przypadku przeszczepu całego oka ważne jest zachowanie siatkówki oka i nerwu wzrokowego, przekazującego sygnały wzrokowe do mózgu.

"Nie twierdzimy, że przywróciliśmy widzenie, nie mam jednak wątpliwości, że zbliżyliśmy się do tego" - przyznał specjalista w wypowiedzi dla ABC News.

Z badań diagnostycznych wynika, że siatkówka przeszczepionego oka jest ukrwiona. Znajduje się ona wewnątrz oka i składa się komórek fotoreceptorowych: czopków i pręcika. Czopki rejestrują kolory i dopowiadają za ostrość wzroku, pręciki przetwarzają obraz czarno-biały, dzięki czemu możliwe jest widzenie o zmroku i przy słabym oświetleniu.

46-letni Aaron James jest weteranem, pracował jako monter linii wysokiego napięcia. 21 czerwca 2021 r. przypadkowo dotknął twarzą niezabezpieczony kabel pod napięciem. Stracił część twarzy, w tym nos, lewy policzek, podbródek oraz część lewego ramienia. Poważnie uszkodzone zostało też lewe oko. Uszkodzenia były tak duże, że widoczne były nawet kości twarzoczaszki. Uszkodzone oko z powodu utrzymującego się bólu trzeba było usunąć.

Jedyną szansą dla poszkodowanego mężczyzny był przeszczep twarzy. Lekarze zdecydowali, że przeszczepią mu także lewe oko. Niezbędne tkanki twarzy oraz oko pozyskano od jednego dawcy, zmarłego w wieku ponad trzydziestu lat mężczyzny. Podczas zabiegu do nerwu wzrokowego przeszczepionego oka wstrzyknięto komórki macierzyste dawcy, by poprawić regenerację nerwu wzrokowego.

Z powodu uszkodzenie lewego ramienia Aaron James przeszedł wcześniej operację wszczepienia sztucznej ręki. Wykonany u niego przeszczep części twarzy był w USA 19. tego rodzaju operacją. Zabiegi te w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowała w grudniu 2008 r. prof. Maria Siemionow. Był to wtedy czwarty na świecie przeszczep twarzy. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera