Uniwersytet w Gandawie szuka śmiałków, którzy będą chodzić w białych T-shirtach przez 30 tygodni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Wydziału Bioinżynierii Uniwersytetu w Gandawie chcą zbadać zjawisko "permastink" - trwałego brzydkiego zapachu ubrań, który nie ustępuje nawet po praniu. W tym celu uniwersytet poszukuje 100 ochotników, którzy będą nosić białe koszulki przez 30 tygodni - poinformował portal VRT.

"Ochotnicy będą musieli nosić białe T-shirty przez około 30 tygodni i dostaną do domu dezodoranty, żele pod prysznic i proszki do prania. Koszulki muszą nosić i prać tak, jak zwykle. Po pięciu tygodniach muszą przynieść swoje T-shirty. My je pokroimy i przebadamy przy użyciu różnych technik. Sprawdzimy, jakie cząsteczki zapachu znajdują się na tkaninie i jakie bakterie są w to zaangażowane. W ten sposób będziemy szukać rozwiązań" - oznajmił Chris Callewaert, jeden z kierowników projektu badawczego, który przekonywał, że jest to poważny problem współczesnego świata.

"Niektóre produkty ubrań z materiałów syntetycznych zaczynają śmierdzieć. Inne po praniu nadal śmierdzą stęchlizną" - zauważył.

Naukowcy chcą zbadać, jakie konkretne substancje można dodać do odzieży i pralek, aby zwalczać bakterie i cząsteczki zapachowe. Opracowują także "odzież probiotyczną", która zapobiega osadzaniu się na odzieży bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach.

Chętni mogą zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu. (PAP)

asc/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera