Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.10.2023 aktualizacja 17.10.2023

Komunikacja naukowa na festiwalu ScienceCom w Gdyni

Materiały organizatorów Materiały organizatorów

Jak sprawnie i w przyjazny sposób przekazywać wiedzę i opowiadać o osiągnięciach naukowych? Jak przygotować publikację naukową, wybrać najlepsze metody autoprezentacji i walczyć z dezinformacją i fake newsami? Dialog między naukowcami a społeczeństwem to główny temat festiwalu ScienceCom, który odbędzie się 17 i 18 listopada w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym festiwalu ScienceCom 2023, którego celem jest budowanie zrozumienia i zaufania do nauki.

Młodzież szkolna, studenci, w tym członkowie kół naukowych oraz młodzi naukowcy, którzy wezmą udział w dwudniowym festiwalu, będą mogli nie tylko zdobyć nowe umiejętności i nawiązać kontakty, ale także zaprezentować swoje projekty badawcze realizowane w różnych dziedzinach nauki. W programie pojawią się prezentacje kół studenckich, konferencja młodych naukowców, dyskusyjny panel ekspercki dla młodzieży ze szkół średnich oraz wieczór sieciujący dla przedstawicieli społeczności akademickiej. Wydarzenie poprzedzi seria szkoleń dla osób stawiających pierwsze kroki w komunikacji naukowej.

"Naukowcy na całym świecie uczą się komunikacji, by móc sprawnie i w przyjazny sposób opowiadać o tym, co ważne i potrzebne. W Centrum Nauki Experyment wierzymy, że przekazywanie wiedzy i osiągnięć naukowych w prosty i zrozumiały sposób jest kluczem do budowy odpowiedzialnego społeczeństwa, zachętą do rozwijania kariery naukowej oraz wspólnego wypracowywania rozwiązań dla bieżących wyzwań cywilizacyjnych" - pisze w zapowiedzi festiwalu jego organizator.

W festiwalu weźmie udział ok. 150 studentów i studentek zrzeszonych w 15 kołach naukowych trójmiejskich uczelni. Program wydarzenia przygotowała Rada Naukowa ScienceCom, w skład której zaproszeni zostali przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji naukowcych z całego regionu, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu SWPS oraz fundacji PSC - Pomeranian Students' Coalition Gdynia.

W tym i w przyszłym roku festiwal w ramach projektu „ScienceCom - ABC naukowej komunikacji” uzyskał dofinansowanie z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II Ministra Edukacji i Nauki.

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024