Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
13.10.2023 aktualizacja 13.10.2023

PWr, gmina Miękinia oraz resort cyfryzacji chcą współpracować przy inwestycji

Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

Prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych oraz projektów edukacyjnych zakłada podpisany w czwartek przez Politechnikę Wrocławską, gminę Miękinia oraz resort cyfryzacji list intencyjny ws. współpracy przy inwestycji Intela.

Amerykańska firma zamierza wybudować w podwrocławskiej gminie Miękinia zakład integracji i testowania półprzewodników. Inwestycja o wartości 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2 tys. miejsce pracy.

W czwartek władze Politechniki Wrocławskiej, gminy Miękinia oraz przedstawiciel resortu cyfryzacji podpisali list intencyjny o współpracy przy inwestycji Intela. Zakłada on m.in. prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych oraz projektów edukacyjnych.

Wiceminister Cyfryzacji Paweł Lewandowski powiedział podczas konferencji prasowej, że dzięki porozumieniu uczelni i gminy Miękina będzie można zrealizować „działania, które można nazwać offsetem”. „Inwestycja Intela będzie realizowana w Miękini przy wsparciu Politechniki Wrocławskiej i pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji” – mówił Lewandowski.

Dodał, że 60 proc. dzisiejszych uczniów w przyszłości będzie wykonywać zawody, których dziś jeszcze nie ma. „Nie znamy tych zawodów, ale będą one na pewno oparte na nowoczesnych technologiach. Te technologie będą powstawały w Polsce, a inwestycja Intela jest jedną z pierwszych takich wielkich innowacyjnych inwestycji, która będzie gromadziła wokół siebie ludzi. Chcemy by kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej całej nowoczesnej techniki” – mówił Lewandowski.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs wyraził opinię, że w związku z inwestycją Intela wrocławską uczelnię czekają zmiany. „Tutaj powstaną specjalne kierunki studiów albo specjalności, laboratoria czy katedry. Pewnie osoby zainteresowane prowadzeniem badań w obszarach, którymi zajmuje się Intel, przyjadą na naszą uczelnię. To też pewnie znajdzie odzwierciedlenie w naszych priorytetowych obszarach badawczych” – mówił rektor.

Burmistrz Miękini Jan Marian Grzegorczyn podkreślił, że chciałby, aby w Miękini powstał zespół szkół elektronicznych pod patronatem Politechniki Wrocławskiej. Wskazał, że najważniejsze w kontekście inwestycji Intela jest kształcenie kadr. „Inwestycja Intela na razie będzie na 50 hektarach, ale docelowo firma będzie inwestować na 300 hektarach. A więc tu są potrzebne kadry inżynieryjne i o średnim, technicznym wykształceniu. Lepiej, żeby nasi ludzie tu pracowali, niż sprowadzać z innych krajów fachowców” – mówił Grzegorczyn.

W czerwcu tego roku Intel ogłosił, że wybuduje zakład integracji i testowania półprzewodników w podwrocławskiej Miękini. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel podał, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. „Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej” – wskazano.

Jak wyjaśniono w komunikacie Intela, zakłady produkcji wafli krzemowych wytwarzają chipy na waflach krzemowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. „Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości” – podkreślono.

Zakończeniu pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ wkr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024