Uczelnie i instytucje

Kraków/ Prokuratura sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa ws. ewentualnych nieprawidłowości w Uniwersytecie Ekonomicznym

19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
19.04.2021. Budynek główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Prokuratura sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych oraz zawierania umów cywilnoprawnych w Uniwersytecie Ekonomicznym (UEK) w Krakowie.

Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dr hab. Stanisława Mazura. Według niego, prorektor ds. współpracy dr. hab. Piotr Buła oraz dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu (działającej w strukturach uczelni) dr Jakub Kwaśny mogli łamać prawo w zakresie wydatkowania środków publicznych oraz nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilno-prawnych. Wykazać to miała kontrola, prowadzona przez uczelnię.

Obaj naukowcy zostali pod koniec września odwołani ze swoich funkcji. Według informacji rektora, przywołanych przez "Rzeczpospolitą", "od 1 października 2021 r. do 30 czerwca 2023 roku znaleziono 67 umów zawartych między dr. Bułą a dr. Kwaśnym, a zastrzeżenia co do zakresu tych umów zgłoszono w przypadku 29 z nich, łącznie na kwotę przekraczającą 219 tysięcy złotych".

"Sprawa pozostaje na wstępnym etapie postępowania sprawdzającego" – poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Oznacza to, że dane w zawiadomieniu przekazanym przez uczelnię do prokuratury muszą być uzupełnione, śledczy muszą sprawdzić, czy rzeczywiście jest podstawa do rozpoczęcia śledztwa.

Odwołani z funkcji naukowcy pozostają pracownikami UEK. Nie zgadzają się z opinią i decyzją rektora.

Jakub Kwaśny ocenił, że decyzja rektora jest związana z wyborami na rektora, planowanymi w 2024 r., w których największym konkurentem Mazura, ma być – według Kwaśnego – Piotr Buła. "Szczerze zakomunikowałem Panu Rektorowi, iż nie poprę go w wyborach i w jego działaniach skierowanych przeciwko mojemu bezpośredniemu przełożonemu – prorektorowi ds. współpracy prof. UEK dr hab. Piotrowi Bule" – napisał w mediach społecznościowych Kwaśny.

Wytknął też Mazurowi wystąpienie z Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy prezydencie RP, i motywowanie tego troską o stan demokracji i praworządności w Polsce. "Osoba, która publicznie mówi o obronie zasad praworządności, sama powinna postępować zgodnie z tym co głosi publicznie, a tak nie jest!" – ocenił Kwaśny.

Odwołani naukowcy zapowiedzieli kroki prawne przeciwko rektorowi, że sprawiedliwości będą dochodzić przed sądem.

W obronie dobrego imienia dr Jakuba Kwaśnego list do rektora UEK skierowało ponad 40 studentów i absolwentów studiów MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK. Wśród podpisanych są m.in. dyrektorzy szpitali w Krakowie: Uniwersyteckiego, MSWiA, Dietla; szpitala Szczeklika w Tarnowie; szpitali w Krynicy-Zdroju i Limanowej; burmistrz Brzeska.(PAP)

autorzy: Beata Kołodziej, Julia Kalęba

bko/ juka/ maak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera