Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
07.10.2023 aktualizacja 07.10.2023

Warszawa/ Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Rok akademicki 2023/2024 uroczyście zainaugurowano w piątek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. "Życzę młodym ludziom, żeby realizując swoje własne marzenia, realizowali także powinność i obowiązek wobec Ojczyzny" - powiedział szef MKiDN prof. Piotr Gliński.

W piątek z udziałem przedstawicieli władz państwa, duchowieństwa, świata nauki, władz uczelni i studentów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024.

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powiedział, że uczelnia tym rokiem akademickim wkracza "w rok przygotowań do obchodów 25-lecia istnienia Uniwersytetu".

Poinformował, że w tym roku uczelnia pobiła rekord, jeżeli chodzi o liczbę maturzystów zainteresowanych studiowaniem na UKSW. "W rekrutacji w tym roku zgłosiło chęć studiowania u nas ponad 20 tysięcy maturzystów, przyjęliśmy na pierwszy rok około 4 tysięcy studentów" - przekazał ks. prof. Czekalski.

Dodał, że najbardziej obleganymi kierunkami były: lekarski (27 osób na miejsce), psychologia (21 osób na miejsce), komunikacja medialno-kulturowa (10 osób na miejsce), stosunki i prawo międzynarodowe (8 osób na miejsce), dziennikarstwo (prawie 8 osób na miejsce).

"Celem naszego działania jest dobrze wykształcony, uformowany i odpowiedzialny za siebie oraz nasz kraj, młody człowiek, który będzie służył społeczeństwu, państwu i kościołowi" - wskazał. "Dziś myślę, że bardziej, niż kiedykolwiek, winniśmy przypominać sobie, że właśnie my akademicy jesteśmy tymi osobami, dla których poszukiwanie prawdy winno być kluczowe" - dodał.

Mówiąc o planach uczelni na najbliższy czas powiedział m.in., że "chciałby, aby wszystkie wydziały UKSW posiadały własne zaplecze administracyjno-dydaktyczne, naukowe i laboratoryjne".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że Polska potrzebuje tej uczelni i jest dumna z jej rozwoju.

"Współcześnie mamy do czynienia z presją różnych nowinek, ideologii, to także wkracza na tereny akademickie, to ogranicza często sferę wolności. Nie, temu się musimy przeciwstawiać i wiem, że tutaj na UKSW ta wolność istnieje. Wolność, która ma między innymi prowadzić do prawdy, ale przede wszystkim chyba wydaje się ma wychowywać młodego człowieka, obywatela, we wszystkich wymiarach człowieczeństwa, tego wszystkiego bardzo potrzebujemy" - podkreślił minister Gliński.

Dodał, że "wydaje się, że właśnie nie szukając nowinek, a opierając funkcjonowanie uniwersytetu i wychowywanie młodych ludzi, którzy studiują na uniwersytecie, na podstawowych wartościach, na podwalinach funkcjonowania wspólnot narodowych, na wartościach chrześcijańskich, musimy sięgnąć i odnowić, Polska tego też bardzo potrzebuje, prawdziwy etos inteligencji, etos inteligencji, o którym mówi się, że zanika, zanikał, byli tacy, którzy walczyli z tą inteligencją".

Szef MKiDN wskazał, że "prawdziwy inteligent to był człowiek, który nie zapominając o samodoskonaleniu, o pracy nad sobą, o obowiązkach, o wyzwaniach, pamiętał zawsze o innych i to w wielu wymiarach".

"Przede wszystkim miał ten etos misji solidarnościowej wobec słabszych w społeczeństwie, wobec tych, którym trzeba pomóc, ale także miał ten etos służby wobec wspólnoty narodowej, krótko mówiąc, był zawsze polskim patriotą. Bardzo tego potrzebujemy. Bardzo bym życzył młodym ludziom, żeby realizując swoje własne marzenia, realizowali także tę powinność i obowiązek, który jest na ogół słodki, często trudny oczywiście także, zwłaszcza, gdy są wyzwania, gdy sytuacja narodu, społeczności lokalnej czy indywidualna jest trudna, ale na ogół to daje najpiękniejszą satysfakcję w ludzkim życiu, kiedy możemy realizować tę misję dla drugiego człowieka, misję obowiązku dla Ojczyzny" - zaznaczył.

Życzył studentom także tego, aby mieli marzenia i ambicje.

W trakcie inauguracji list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

"Z nowymi siłami podejmują państwo dzieło gromadzenia, przetwarzania i przekazywania wiedzy, czyli umacniania jednego z głównych fundamentów pomyślności RP i naszej obywatelskiej wspólnoty, a w szerszej perspektywie także całej ludzkości. Niech owocny udział w pełnieniu tej misji będzie dla każdego z państwa źródłem satysfakcji i poczucia osobistego spełnienia" - napisał prezydent Duda.

"Jestem przekonany, że polscy uczeni, innowatorzy i wybitni specjaliści w różnych dziedzinach nauki i techniki, nadal będą dostarczać rodakom wielu powodów do dumy, jako ci, którzy swoją twórczą, wytrwałą pracą przyczyniają się do pozytywnych przełomów w myśli ludzkiej" - podkreślił prezydent.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odczytała list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "Jestem przekonana, że na tym uniwersytecie edukacyjna tradycja jest niezwykle silna, wszak od najdawniejszych czasów szkolnictwo związane było z kościołem i ośrodkami zakonnymi. W czasach zniewolenia katolickie uczelnie były ostoją polskości, patriotyzmu i chrześcijańskich wartości takich, jak poszanowanie człowieka i należne mu prawa" - napisała marszałek Witek.

Wskazała, że "obecnie żyjemy w czasach szybko postępujących zmian cywilizacyjnych oraz przemian społecznych, ale świat wymaga jeszcze głębszej refleksji i zrozumienia istoty człowieczeństwa". "Niezbędne jest więc przekonanie, że uniwersalne wartości są niezbędnym warunkiem, by stawić czoła nowym wyzwaniom, stąd wielka rola społeczności Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która jest otwarta na zmiany, a zarazem pozostaje wierna ideom swojego wielkiego patrona" - podkreśliła marszałek Witek.

Przekazała słowa podziękowania uczelnianej wspólnocie za wkład w polską naukę.

Na uroczystości obecny był również m.in. sekretarz stanu w MEiN Wojciech Murdzek, który przekazał czek w wysokości ponad 31 mln zł na ręce rektora uniwersytetu.

Podczas inauguracji wykład "Jak stawić czoło globalnym wyzwaniom – perspektywa polska" wygłosił prof. Michał Kleiber.

Korzenie UKSW sięgają Akademii Teologii Katolickiej, z której w 1999 r. powstał szerokoprofilowy uniwersytet. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024