Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
07.10.2023 aktualizacja 07.10.2023

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej - ponad 170 wydarzeń w czterech miastach

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pokazy, laboratoria i warsztaty z różnych dziedzin nauki m.in. inżynierii, medycyny, biologii, językoznawstwa i sztuki – łącznie ponad 170 aktywności poświęconych 20 różnym dyscyplinom nauki znalazło się w programie sobotniej, 18. edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej.

18. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej odbędzie się 7 października w kampusach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W tym roku większość aktywności organizatorzy zgromadzili w jednym miejscu - w budynkach Centrum Nowych Technologii i Centrum Edukacyjno-Kongresowym w Gliwicach. Reszta wydarzeń odbędzie się w budynkach kampusu Katowic, Zabrza i Rybnika.

W tym roku dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 170 propozycji – pokazów multimedialnych, laboratoriów, warsztatów. Wydarzenia poświęcone są ponad 20 różnym dyscyplinom – związanym zarówno z naukami technicznymi, jak i tymi wykraczającymi poza inżynierię, wśród których można wymienić medycynę, biologię, językoznawstwo, sztukę.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nauka bez granic", a organizatorzy przekonują: nauka powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia czy zdrowia.

"Dlatego też nasi naukowcy pracują nad projektami poprawiającymi jakość życia i wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, a także seniorów. Będzie można poznać je podczas Nocy Naukowców na specjalnie przygotowanych stoiskach" - dodali organizatorzy Nocy Naukowców.

"Brak granic" posiada również drugie znaczenie - kosmiczne. Wiele warsztatów, wykładów i pokazów poświęconych będzie m.in. inżynierii kosmicznej, których uczestnicy będą mogli przekonać się, dlaczego w Kosmosie są potrzebni architekci, w jaki sposób zbudować satelitę lub rakietę i jak rozwiązanie służące astronautom mogą być wykorzystane na Ziemi.

Podczas Nocy Naukowców uczestnicy dowiedzą się np.: w jaki sposób naukowcy badają zmiany klimatu, jak inżynierowie mogą pomóc muzykom w graniu na instrumentach, czy dronów używa się tylko do filmowania i fotografowania, oraz czy z nanorurek można uszyć koszulkę z pomiarem EKG.

Otworzona zostanie również Strefa Bajtla, w której najmłodsi będą mogli uczestniczyć w rozgrywkach planszowych, teatrzykach, czy zabawach.

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak wstęp na niektóre z nich wymaga rejestracji. Dlatego uczelnia przygotowała specjalną stronę internetową - www.nocnaukowcow.com.pl - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie, będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.

Organizatorami Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2023 są Politechnika Śląska oraz Centrum Popularyzacji Nauki. Partnerem wydarzenia jest Miasto Gliwice. Partnerem instytucjonalnym Nocy Naukowców jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Patronat honorowy objęli Minister Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Rada Upowszechniania Nauki Pan.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".(PAP)

Julia Szymańska

jms/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024