Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
03.10.2023 aktualizacja 03.10.2023

Na platformie NAVOICA uruchomiono kursy poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na platformie NAVOICA zostały uruchomione kursy online poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi - informuje MEiN. Kursy są skierowane do naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi, a także do data stewardów wspierających badaczy w ich pracy.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, kursy zostały przygotowane w ramach uczestnictwa Polski w European Open Science Cloud (EOSC). Celem inicjatywy jest stworzenie wirtualnego środowiska służącego m.in. do przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych badawczych. W ramach EOSC tworzone są połączenia między istniejącymi i rozwijanymi się infrastrukturami, usługami, narzędziami i zasobami naukowymi z różnych dziedzin.

Dwa kursy są przeznaczone dla naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi. Przekazują one uczestnikom wszechstronną wiedzę na temat zarządzania danymi oraz rozwijają umiejętności i kompetencje pozwalające na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Kursy są dostępne są na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Kolejne dwa kursy są skierowane do data stewardów, którzy wspierają naukowców w zarządzaniu danymi badawczymi. Ich uczestnicy poznają m.in. umiejętności niezbędne do realizacji projektów badawczych, a także sposoby na usprawnienie zarządzania danymi w projektach oraz instytucjach naukowych. Kursy dla data stewardów są także dostępne na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Udział w kursach jest bezpłatny i kończy się otrzymaniem zaświadczenia.

Materiały zostały przygotowane przez Narodowe Centrum Nauki na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

NAVOICA www.navoica.pl to ogólnopolska platforma edukacyjna oferująca bezpłatne kursy online typu MOOC (ang. Massive Open Online Courses, pol. masowe otwarte kursy online) realizowane przez uczelnie i instytucje edukacyjne. Materiały dostępne w na platformie mogą być przydatne dla uczniów, nauczycieli, studentów podczas kształcenia na odległość. Nazwa platformy pochodzi od imienia bohaterki popularnej legendy o Nawojce, która jest uznawana za pierwszą polską studentkę.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023