W piątek obchodzimy Europejski Dzień Prostaty

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Coraz częściej mężczyźni mówią otwarcie w gabinecie o swoich dolegliwościach, jednak statystki zachorowalności pokazują, że mamy nadal bardzo wiele do zrobienia – podkreślił dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

W piątek obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Prostata to gruczoł, który pełni ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. "To absolutnie nie jest tak, że sama obecność prostaty jest chorobą, a zdarzają się pacjenci, którzy mają takie błędne przekonanie. Musimy pamiętać o tym, że schorzenia prostaty, nie tylko te natury onkologicznej, mogą dotyczyć każdej grupy wiekowej" - podkreślił dr Kupilas.

Młodsi mężczyźni chorują często na zapalenia prostaty związane np. z aktywnym trybem życia. Powodem choroby może być np. kąpiel w basenie, w którym nie przestrzegano zasad dezynfekcji.

"Oczywiście to, co jest najgorsze, to rak prostaty. Niezwykle ważne jest, aby mężczyzna powyżej 40. lub 45. roku życia odwiedził urologa, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku" – podsumował specjalista.

Ordynator podkreślił, że w gabinecie lekarskim nie ma krępujących tematów. "Stawiajmy na komunikację, bo to przynosi realne korzyści w formie wczesnej diagnostyki choroby, którą na takim etapie możemy skutecznie leczyć" – tłumaczył dr Andrzej Kupilas.

Lekarz podkreślił, że często do odwiedzin w jego gabinecie przekonały pacjentów ich partnerki. Według statystyk mężczyźni pozostają w tyle z profilaktyką w porównaniu z kobietami. Sytuacja jednak z roku na rok się poprawia. W ciągu ostatnich lat coraz więcej panów świadomie kieruje się do lekarza nie wtedy, gdy mają bardzo niepokojące objawy albo ból już uniemożliwia im normalne życie, ale właśnie profilaktycznie.

"W Europejskim Dniu Prostaty trzeba podkreślić, aby się nie bać i rozmawiać. Postawmy na komunikację. Jest wiele mitów, które trzeba obalać i jest wiele tajemnic, które trzeba rozwikłać, jeśli chodzi o schorzenia prostaty" - podsumował dr Kupilas.

Co roku w Polsce z powodu raka prostaty umiera blisko 6 tysięcy mężczyzn, a zachorowalność na ten typ nowotworu sięga ponad 16 tysięcy. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: promienie słoneczne to ryzyko nowotworów skóry; trzeba ją chronić kremami z filtrem UV

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera