Projekty humanistyczne ze wsparciem w programie Uniwersalia 2.2

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

"Starofrancuskie powieści arturiańskie: cykl Lancelota-Graala" oraz "Antologia Stobajosa – opracowanie i przekład komentowany" otrzymały największe finansowanie wśród projektów w konkursie Uniwersalia 2.2, wspierającym edycję w języku polskim dzieł światowej humanistyki.

Listę 12 projektów opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Projekt "Starofrancuskie powieści arturiańskie: cykl Lancelota-Graala", realizowany przez Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 657 892 zł, natomiast opracowanie i przekład komentowany "Antologii" Jana Stobajosa - wsparcie w wysokości 1 592 573 zł. Grant ten przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wydziału Filologicznego; celem projektu jest stworzenie pierwszego kompletnego przekładu dzieła na język polski.

Na liście nagrodzonych projektów są również m.in.: "Wykłady Michela Foucaulta w Collège de France" (Uniwersytet Warszawski, grant w wysokości 755 070 zł), "Euklides, Elementy. Tłumaczenie z języka greckiego i komentarz" (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, 627 686 zł), a także "Wydanie, przekład i opracowanie księgi XIII i XIV Antologii palatyńskiej" (Uniwersytet Warszawski, kwota 349 190 zł).

Dofinansowanie otrzymały również projekty Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Gdańskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pełna lista projektów jest dostępna tutaj. Łączna kwota wsparcia w tej edycji konkursu to ponad 6 mln zł.

W konkursie o finansowanie mogą się ubiegać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego.

Konkurs Uniwersalia 2.2 jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, zainaugurowanego w 2011 r., którego celem jest wspieranie projektów o "istotnym znaczeniu dla polityki naukowej i edukacyjnej państwa" - podało MEiN.

Równoległy konkurs (moduł) Uniwersalia 2.1 obejmuje tłumaczenia na język: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański lub rosyjski oraz publikacje najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki w celu wprowadzenia ich do międzynarodowego obiegu książki naukowej.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera