Hiszpania/ Od dwóch miesięcy wzrost zachorowań na Covid-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od dwóch miesięcy w Hiszpanii odnotowuje się wzrost zachorowań na Covid-19 - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Zdrowia Carlos III. "Covid nie powraca, on nigdy nie zniknął" - powiedział prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE) Oscar Zurriaga.

W ubiegłym tygodniu wskaźnik zachorowalności zarejestrowany w podstawowej opiece zdrowotnej wyniósł ponad 130 przypadków na 100 tys. mieszkańców i rośnie od końca czerwca, kiedy wynosił 30 przypadków. Najwyższe wskaźniki dotyczą osób powyżej 64 lat i poniżej 4 lat.

Trend wzrostowy potwierdza sprzedaż testów antygenowych w aptekach, która wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o ponad 370 proc. - wynika z raportu branżowej firmy konsultingowej IQVIA. Najwięcej testów antygenowych sprzedano w ostatnim tygodniu w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych Katalonii, Walencji, Andaluzji i Galicii.

Wariantem wykrywanym najczęściej w ciągu ostatnich pięciu tygodni jest XBB.1.5 - 36 proc.

Według prezesa Zurriagi wzrost infekcji latem wskazuje, że SARS-CoV-2 nie jest klasycznym wirusem sezonowym, który przestaje krążyć wraz ze wzrostem temperatury. "Nie ma nic wspólnego z zimnem, ale z osobistymi kontaktami i mobilnością ludzi" - powiedział szef SEE.

Eksperci uspokajają, że obecna sytuacja jest nieporównywalna z falami pandemii w latach 2020-2021 dzięki odporności nabytej przez szczepienia i przebyte infekcje. Specjaliści apelują jednak o zachowanie czujności i ochronę ludzi starszych i chorych, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg Covid-19.

W październiku rozpocznie się w Hiszpanii kampania szczepień przeciwko grypie i Covid-19 i resort zdrowia liczy na nowe szczepionki, dostosowane do nowych wariantów.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kurza twarz też się rumieni

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera