Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
16.08.2023 aktualizacja 16.08.2023

W tym roku potwierdzono w Polsce 514 przypadków świnki

Adobe Stock Adobe Stock

Od 1 stycznia do 30 czerwca potwierdzono w Polsce 514 przypadków świnki – wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne. W tym samym czasie ubiegłego roku było ich 460.

Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych) to wirusowa choroba zakaźna. Infekcja przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzieliną z gardła chorej osoby.

Specjalistyczny portal poświęcony szczepieniom – https://szczepienia.pzh.gov.pl – podaje, że objawy występują zwykle po 17-18 dniach od infekcji. Pojawia się gorączka, złe samopoczucie, obrzęk i bolesność jednej lub obydwu ślinianek przyusznych. W wyniku obrzęku może wystąpić utrata apetytu, trudności w połykaniu i uczucie suchości w jamie ustnej. Poważniejsze powikłania występują częściej u chłopców, niż u dziewczynek. Są to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jąder prowadzące czasami do bezpłodności, zapalenie trzustki, rzadziej zapalenie stawów, mięśnia sercowego lub nerwu słuchowego, które prowadzi do trwałej głuchoty. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023