Dwa barwniki organiczne wystarczyły do wygenerowania białego światła laserowego

Artystyczna wizja źródła światła, Adobe Stock
Artystyczna wizja źródła światła, Adobe Stock

Technologię generowania białego światła laserowego na bazie tylko dwóch barwników organicznych opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej (PWr). To materiał przydatny w przyjaznych dla środowiska, biomedycznych i diagnostycznych zastosowaniach, m.in. w optoelektronice.

Wyniki badań opublikowano w „Advanced Optical Materials”, jednym z najlepszych czasopism o tematyce inżynierii materiałowej i optyki. W badaniach uczestniczyli naukowcy Wydziału Chemicznego PWr: dr inż. Alina Szukalska, dr inż. Adam Szukalski, prof. Jarosław Myśliwiec oraz Marek Adaszyński.

Generowanie białego światła laserowego to stosunkowo nowe, ale prężnie rozwijane zagadnienie, którym obecnie zajmują się naukowcy na całym świecie – informuje na stronie internetowej Politechnika Wrocławska. Uzyskanie białego światła laserowego jest skomplikowane i wymaga wykorzystania kilku zsynchronizowanych źródeł lub wielu barwników – przynajmniej trzech – odpowiadających kolorom podstawowym: czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu (RGB).

„My postanowiliśmy zastosować rozwiązania niekonwencjonalne, czyli zamiast klasycznie stosować trzy barwniki, zdecydowaliśmy się skorzystać tylko z dwóch. Miało to sens dlatego, że jeden z nich zapewniał niezbędną składową niebieską emisji, a drugi (...) wykazywał także tendencję do agregacji – mówi dr inż. Alina Szukalska, cytowana w komunikacie prasowym uczelni. – Co ważne, agregacji zapewniającej zdolność (...) wzmacniania promieniowania elektromagnetycznego w dwóch różnych zakresach emisyjnych” – dodaje.

Skutkowało to emisją koloru zielonego w fazie rozpuszczonej oraz koloru pomarańczowego w fazie krystalicznej. Implementacja tego rozwiązania była jednak skomplikowana i wymagała precyzji oraz dogłębnego zrozumienia tworzonego systemu. Badacze musieli kontrolować wiele czynników, takich jak: koncentracja barwników laserowych, kompatybilność wszystkich materiałów, w tym tworzenie nowej fazy jednego z nich, właściwości matryc organicznych.

„Odkrycie, że możemy osiągnąć białe światło laserowe przy użyciu tylko dwóch barwników, jest przełomowe. Zgodnie z naszą wiedzą takie wyniki badań pojawiły się w literaturze po raz pierwszy, co zostało również docenione przez niezależnych ekspertów w tej dziedzinie i opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym” – podkreśla dr inż. Alina Szukalska.

Zjawisko agregacji barwnika otworzyło przed naukowcami zupełnie nowe możliwości. „Jest to materiał przydatny w różnorodnych przyjaznych dla środowiska, biomedycznych i diagnostycznych zastosowaniach dla optoelektroniki i stanowi także ciekawe zagadnienie do dalszych badań” – wyjaśnia dr inż. Alina Szukalska, cytowana w prasowym komunikacie.

Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

    Inżynierowie z PW pracują nad rozwiązaniem, które zapewni gospodarstwom niezależność energetyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera