Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.

Zespół z Anglia Ruskin University na stworzonym z nanowłókien, trójwymiarowym rusztowaniu wyhodował kluczowe komórki siatkówki, które w laboratorium udało się utrzymać w zdrowiu i sprawności przez 150 dni.

Mowa o komórkach nabłonka barwnikowego (RPE), które ulegają uszkodzeniu w przebiegu zwyrodnienia plamki żółtej – wiodącej przyczyny ślepoty na świecie.

Według szacunków, na które powołują się badacze, do 2050 roku, w samej Europie na jakąś formę tej choroby ma cierpieć 77 mln ludzi. Tak wysoka liczba to m.in. wynik starzejącego się społeczeństwa.

W zachodnich populacjach – wyjaśniają naukowcy – przyczyną schorzenia jest zwykle nieprawidłowa akumulacja złogów tłuszczów w siatkówce (tzw. druzów), natomiast w rozwijających się krajach – głównie zaburzony, prowadzący do krwotoków wzrost naczyń krwionośnych. W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia tzw. błony Brucha, a w raz z nią komórek RPE.

Jedną z potencjalnych metod leczenia jest więc przeszczepianie do oka nowych komórek.

"To badanie po raz pierwszy wykazało, że sztuczne rusztowania z nanowłókien traktowane substancją przeciwzapalną, taką jak acetonid fluocinolonu, mogą poprawić wzrost, różnicowanie i funkcjonalność komórek nabłonka barwnikowego (RPE). W przeszłości naukowcy hodowali komórki na płaskiej powierzchni, która nie odpowiada naturalnym warunkom. Jednak komórki świetnie rosną w trójwymiarowym środowisku stworzonym przez sztuczne rusztowanie” – mówi prof. Barbara Pierscionek, główna autorka eksperymentu opisanego na łamach periodyku „Materials & Design”.

„System ten posiada ogromny potencjał w działaniu jako zastępcza błona Brucha, zapewniając syntetyczne, nietoksyczne i biostabilne wsparcie do przeszczepu komórek nabłonka barwnikowego siatkówki. Zmiany patologiczne w tej błonie zostały zidentyfikowane jako przyczyna chorób oczu, takich jak AMD. Mówimy więc o przełomowym odkryciu, które potencjalnie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie" – podkreśla specjalistka.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

  • Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera