Uczelnie i instytucje

Olsztyn/ Lekarski najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kierunek lekarski cieszył się największym powodzeniem pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. O każdy indeks ubiegało się tam 13,5 kandydatów.

Uniwersytet podsumował pierwszy etap tegorocznej rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Na ok. 4,1 tys. dostępnych miejsc, swoją kandydaturę złożyło niemal 11,4 tys. osób.

Według władz uniwersyteckich wyniki są optymistyczne nie tylko ze względu na trzykrotnie większą liczbę kandydatów od liczby oferowanych miejsc, ale również na niezmienną popularność kierunków uznawanych za prestiżowe.

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce największym zainteresowaniem cieszył się - podobnie jak w poprzednich latach - kierunek lekarski (13,5). Kolejne pod tym względem były: psychologia (13,4), filologia angielska (11,9), kryminologia (6,8), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (5,5) i filologia angielska w zakresie nauczania języka (4,9).

W ocenie uczelni, "strzałem w dziesiątkę" okazały się też nowe propozycje: fizjoterapia realizowana w Szkole Zdrowia Publicznego (382 kandydatów na 80 miejsc) oraz politologia i stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych (57 kandydatów na 30 miejsc).

Największą liczbę zgłoszeń odnotowano na kierunku lekarskim - 2021 chętnych, weterynarii - 1030 i psychologii - 805 aplikujących osób.

W środowym komunikacie uczelnia przypomniała, że chęć studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim można potwierdzić do 21 lipca, do godz. 15. W Bibliotece Uniwersyteckiej działa Punkt Obsługi Kandydata, dokumenty przyjmowane są także listownie.

"Na tych, którzy do Kortowa, kampusu akademickiego UWM przyjadą osobiście, czeka specjalna Strefa Kandydata. Można skorzystać z okazji, by dopytać o wszystkie kwestie organizacyjne (np. akademiki, stypendia) oraz to, co wiąże się ze studenckim życiem" - podała uczelnia.

Kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się na wybrany przez siebie kierunek, a znajdują się na listach rezerwowych, mają jeszcze szansę – 25 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski opublikuje wyniki naboru uzupełniającego.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera