Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
19.07.2023 aktualizacja 19.07.2023

Co robić, żeby nie brakowało rąk do pracy? Unijny grant dla ALK

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak sprawić, żeby obywatele nadążali za zmianami na rynku pracy? Jakie umiejętności będą potrzebne w starzejącym się społeczeństwie? Jak wspierać decydentów, pracodawców i pracowników w przygotowaniu na zmiany? Będzie to badać międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego w ramach unijnego grantu.

"Kwestia niedoborów umiejętności pojawia się w dyskursie publicznym za każdym razem, gdy 'brakuje rąk do pracy' w konkretnym sektorze" - piszą przedstawiciele ALK w przesłanym PAP komunikacie.

W ramach unijnego projektu Link4Skills międzynarodowy zespół naukowców zajmować się będzie problematyką globalnego przepływu talentów i umiejętności pomiędzy krajami trzecimi a UE i zidentyfikuje istniejące i przyszłe „wymagane umiejętności”.

Badaniami kierować będzie prof. Izabela Grabowska z Akademii Leona Koźmińskiego, wraz z zespołem z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością (CRASH).

Badacze analizować będą m.in. trwałość i odporność gospodarki UE w kontekście jej kapitału ludzkiego. Wśród zagadnień, które wezmą na warsztat będą choćby: szybko starzejące się i kurczące społeczeństwa Unii Europejskiej, spowolnienie wzrostu gospodarczego, kryzys inflacyjny, zmieniający się poziom wykształcenia, błędy we wdrażaniu programów uczenia się przez całe życie oraz nagły napływ migrantów o różnych umiejętnościach.

Badacze będą poszukiwać drogi, którą Unia Europejska powinna podążać, reagując na obecne i nadchodzące niedobory umiejętności. Sprawdzą również, jak pozyskiwać kluczowe kompetencje korzystając z istniejących zasobów ludzkich, nowoczesnych technologii oraz innych rynków.

Naukowcy pracować będą m.in. nad budowaniem korytarzy umiejętności migracyjnych oraz tworzeniem nawigatora pożądanych umiejętności.

"Innowacją projektu będzie portal Link4Skills wspierany przez sztuczną inteligencję (AI-Assisted Skill Navigator), który ma za zadanie wsparcie polityków, decydentów, pracodawców, w oparciu o globalne dane, jak podejmować działania, rekrutacje, programy i partnerstwa prowadzące do sprawiedliwego przepływu talentów i umiejętności pomiędzy krajami trzecimi i UE" - czytamy w komunikacie dotyczącym projektu.

"Z jednej strony potrzebna jest wiedza specjalistyczna dotycząca niedoborów umiejętności, z drugiej natomiast upewnienie się, że istniejące luki kompetencji nie hamują wzrostu, ludzie są wyposażeni w umiejętności umożliwiające im dostosowanie się do zachodzących zmian i wykorzystania nowoczesnych technologii, a przepływ umiejętności między rynkami przebiega sprawnie i sprawiedliwie" – podkreśla prof. Grabowska, liderka projektu Link4Skills. – Niezwykle nas cieszy, że jako polska uczelnia możemy być liderem projektu, który pozwoli na pozyskanie niezbędnej wiedzy naukowej oraz wypracowanie praktycznych rekomendacji dla Unii Europejskiej."

Badania realizowane będą dzięki grantowi z programu unijnego Horyzont Europa. Na trzyletni projekt przeznaczone ma być 3 mln euro.

Partnerami ALK w realizacji projektu jest trzynaście uczelni wyższych oraz instytucji z całego świata, w tym z Austrii, Kanady, Niemiec, Holandii, Maroko, Ghany, Filipin, Ukrainy, Indii. W projekcie bierze też udział lsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Konsorcjum będą również wspierać dwie firmy.

Nauka w Polsce

lt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024