Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
17.07.2023 aktualizacja 17.07.2023

Lublin/ Nowy kierunek lekarski najpopularniejszy na KUL; 25 chętnych na jedno miejsce

11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz

Prawie 1,5 tys. osób zgłosiło chęć studiowania na nowo utworzonym kierunku lekarskim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na medycynę przyjętych zostanie 60 osób, co oznacza, że o jeden indeks ubiega się 25 kandydatów.

Zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska poinformowała PAP o wynikach tegorocznej rekrutacji na studia. W tym roku zgłosiło się ponad 7,5 tys. kandydatów, tj. ponad 2,5 tys. więcej niż w ub.r.

„Tak duże zainteresowanie ofertą studiów jest dla nas bardzo dobrym sygnałem” – zaznaczył rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Najpopularniejszym kierunkiem została w tym roku medycyna. Chęć studiowania na nowo utworzonym kierunku zgłosiło prawie 1,5 tys. kandydatów. Na studia lekarskie przyjętych zostanie 60 osób, a więc o jeden indeks ubiega się niemal 25 osób.

„Absolwenci, którzy ukończą te sześcioletnie studia, uzyskają tytuł zawodowy lekarza. Zdobędą odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza z zapewnieniem wsparcia i uwzględnieniem najwyższego dobra pacjentów” – podała Stojowska.

Wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się także: psychologia – spec. wspierania jakości życia (7,5 osób na jedno miejsce), italianistyka w trybie hybrydowym (5,6 osób na miejsce), kryminologia (5,3 osób na miejsce) pielęgniarstwo (5,1 chętnych na miejsce), zarządzanie (3,8 osób na miejsce), filologia angielska (3,4 osób na miejsce). Nieco poniżej trzech chętnych na jedno miejsce zanotowano m.in. na prawie, psychologii (spec. biznesu), sinologii, dziennikarstwie i na ekonomii.

Zastępca rzecznika KUL przypomniała, że w tegorocznej ofercie uniwersytetu, liczącej ponad 100 kierunków i specjalności, pojawiły się takie nowości, jak: coaching i doradztwo kariery – jako studia I stopnia, a także hispanistyka, International Relations i ekologia integralna – jako studia II stopnia.

KUL przygotował również ofertę studiów w języku angielskim. Na I stopniu są to: Applied Anthropology, European Studies, Informatics, Journalism and Social Communication, Theology (long-cycle programme), a na II stopniu: Philosophy i International Relations.

„W rekrutacji w trybie konkursowym chęć podjęcia studiów wyraziło ponad 150 cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią kandydaci z Ukrainy i Białorusi. Mamy także studentów z innych krajów europejskich, Afryki, a nawet z obu Ameryk” – przekazała Monika Stojowska.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024