Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
11.07.2023 aktualizacja 11.07.2023

Neurofarmakolog prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z nagrodą ICRS

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak. Źródło: Instytut Farmakologii PAN Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak. Źródło: Instytut Farmakologii PAN

Prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN otrzymała nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami (International Cannabinoid Research Society – ICRS), na którego czele niebawem stanie.

Jak poinformował Instytut, nagroda ICRS Mid Career Award jest wręczana wybitnemu naukowcowi, który nie tylko wykazał zaangażowanie w badaniach nad kannabinoidami i endokannabinoidami, lecz także opracował spójny program doskonałości badawczej w tej dziedzinie. Nagrodę równorzędną otrzymał prof. Matthew N. Hill z University of Calgary (Kanada).

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak jest neurofarmakologiem z Zakładu Neurochemii w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemu bólu przewlekłego i opracowywania nowych możliwości jego terapii.

Za swoją pracę badawczą naukowczyni była już nie raz wyróżniana m.in. Nagrodą Narodowego Centrum Nauki.

Pod koniec czerwca prof. Starowicz-Bubak zostało powierzone kierownictwo Międzynarodowym Towarzystwem Badań nad Kannabinoidami: w 2024 roku będzie pełnić funkcję prezydenta-elekta, a w 2025 roku – prezydenta ICRS.

Kannabinoidy to grupa substancji chemicznych, które oddziałują z układem endokannabinoidowym znajdującym się w ludzkim organizmie. Ich nazwa wywodzi się od roślin, z których pierwotnie zostały wyizolowane, czyli konopi – cannabis.(PAP)

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024