Uczelnie i instytucje

Poznań/ W czwartek Orhan Pamuk odbierze tytuł doktora honoris causa UAM

 28.06.2023. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 r. Orhan Pamuk. PAP/Marek Zakrzewski
28.06.2023. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 r. Orhan Pamuk. PAP/Marek Zakrzewski

Turecki pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk odbierze w czwartkowe przedpołudnie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość wręczenia nobliście dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie się o godz. 10 w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego.

W lutym decyzję o przyznaniu pisarzowi tytułu senat uczelni przyjął jednogłośnie. We wniosku o uhonorowanie noblisty wskazano, że twórczość Orhana Pamuka "stanowi dorobek mówiący o wartościach ogólnoludzkich zarówno w strefie treści jak i formie".

Jak dodano, Pamuk angażuje się w sprawy międzynarodowe. Przypomniano, że jako jeden z pierwszych pisarzy wystąpił przeciwko fatwie nałożonej na Salmana Rushdiego. Komentarze Pamuka na temat rzezi mniejszości ormiańskiej w 1915 r. oraz wspomnienie ofiar kurdyjskiego powstania w latach 90-tych XX w. spowodowywały, że pisarz został oskarżony w 2005 r. o obrazę narodu tureckiego.

Orhan Pamuk urodził się 7 czerwca 1952 roku w Stambule. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Stambulskim, pisać zaczął jeszcze na studiach. Jego pierwsza powieść, "Karanlik ve Isik" ("Światło i mrok"), ukazała się w 1974 roku. Potem ukazywały się m.in. "Beyaz kale" ("Biała twierdza", 1985), "Kara kitab" ("Czarna księga", 1990), "Yeni Hayat" ("Nowe życie", 1994), "Benim adim kirmizi" ("Na imię mi czerwień", 1998) i "Śnieg" z 2002 roku. W 2006 r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla.

Pamuk jest głównym gościem trwającej od środy 33. edycji Malta Festival Poznań.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ ok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

  • 13.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej. PAP/Artur Reszko

    Minister nauki: w połowie roku ma być gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera