Średniowieczna osełka do broni o fallicznym kształcie

Źródło: Facebook/ Árbore Arqueoloxía
Źródło: Facebook/ Árbore Arqueoloxía

W rejonie ujściu rzeki Ría de Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii zespół archeologów Árbore Arqueoloxía odkrył naturalnej wielkości (ok. 15 centymetrów) kamiennego penisa, który prawdopodobnie służył do ostrzenia broni.

Archeolodzy często znajdują falliczne przedmioty na stanowiskach z okresu starożytnego Rzymu czy celtyckich, jednak nowe znalezisko jest znacznie rzadsze, ponieważ pochodzi ze średniowiecza.

Nietypowy artefakt znaleziono w gruzach w pobliżu Torre de Meira, XIV-wiecznej wieży, która została zniszczona w 1476 r. podczas wojny Irmandiño. Chłopi i inni obywatele (nawet część duchowieństwa) zbuntowali się wówczas przeciwko rządzącej i nadużywającej feudalnej władzy szlachcie. Szacuje się, że buntownicy zniszczyli 130 zamków, wież i innych twierdz.

„Materializuje symboliczny związek pomiędzy przemocą, bronią i męskością – powiedział o kamiennym przedmiocie główny archeolog Darío Peña w rozmowie z serwisem Hyperallergic. - Związek, o którym wiemy, że istniał w średniowieczu i który jest obecny w naszej dzisiejszej kulturze”.

Peña wyjaśnił, że chociaż kamienie do ostrzenia są powszechnie spotykane w średniowiecznych miejscach, artefakty te zwykle przybierają inne formy. Archeolodzy rozpoznali użycie przedmiotu, zauważając typowy dla kamiennej osełki wzór zużycia po jednej stronie kamienia.

Nie można być całkowicie pewnym kulturowego znaczenia obiektu, ale zespół archeologów uważa, że wskazówkę może stanowić jego lokalizacja w pobliżu splądrowanej wieży. Region Ría de Vigo ma długą historię osadnictwa i ważnych znalezisk archeologicznych. Odkryto tam dzieła z epoki neolitu, epoki brązu i żelaza, a do dziś przetrwała starożytna rzymska willa i fabryka soli morskiej.

O ile średniowieczne europejskie artefakty w formie penisa pozostają rzadkie, w ostatnich latach odkryto wiele rzeźbionych, pomalowanych i zdobionych fallusów z czasów starożytnego Rzymu. W lutym br. historycy zidentyfikowali nawet coś, co mogło być starożytnym rzymskim dildo. Uważano również, że symbol penisa odstrasza nieprzyjazne duchy, chroni przed złym urokiem i przynosi szczęście.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera