Dobre rodzicielstwo chroni dzieci przed skutkami stresu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pozytywne podejście rodziców do dzieci i nastolatków ochrania je przed szkodami wywołanymi poważnym stresem, na przykład związanym z chorobą. Znaczenie miała jednak tylko ocena stylu rodzicielstwa stawiana przez dzieci i młodzież.

Bieda, poważna choroba czy inne silne stresogenne czynniki doświadczane w młodym wieku mogą odcisnąć swoje piętno na mózgu – zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „PNAS Nexus”.

Może np. dojść do zmniejszenia hipokampa – struktury kluczowej m.in. dla zapamiętywania nowych informacji.

Okazuje się jednak, że wiele zależy od panującej w domu atmosfery.

Naukowcy przeanalizowali wykonane metodą MRI obrazy mózgów prawie 500 młodych osób w wieku od 10 do 17 lat. Według nowego badania, gdy dzieci czy młodzież były pod opieką kochających rodziców czy opiekunów, skutki stresu były znacznie mniejsze lub wręcz nieobecne.

Według naukowców pozytywne, wspierające traktowanie w domu mogło znacząco zwiększać odporność młodych ludzi na stres. Co ważne, zauważona przez badaczy ochrona nie korelowała z oceną rodzicielstwa i opieki dokonywaną przez samych dorosłych, a jedynie tą, którą wystawiały dzieci i młodzież.

Zdaniem naukowców może to oznaczać, że młodzi ludzie stanowią lepsze źródło informacji o opiece, jakiej doświadczają, niż ich opiekunowie.

Podsumowując, naukowcy stwierdzają, że wyniki potwierdzają dowody pochodzące z interwencji mających na celu zwiększenie pozytywnego i wspierającego rodzicielstwa.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera