Sześciu Polaków wyróżnionych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Optyki i Fotoniki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sześciu młodych fizyków związanych z polskimi uczelniami otrzymało stypendia Międzynarodowego Stowarzyszenia Optyki i Fotoniki (SPIE).

Wśród 72 wyróżniających się młodych fizyków z całego świata stowarzyszenie nagrodziło stypendiami sześciu Polaków. Są to: Grzegorz Gomółka z Politechniki Wrocławskiej (PWr), Marcin Jastrzębski i Stanisław Kurzyna z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), Michał Lipka i Karol Łukanowski z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych/CeNT UW oraz Piotr Węgrzyn z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Stypendium przyznawane jest na rozwijanie badań w dziedzinie optyki i fotoniki oraz nauk pokrewnych.

Grzegorz Gomółka realizuje doktorat w Szkole Doktorskiej PWr. Jego badania dotyczą laserowej detekcji gazów oraz światłowodów specjalnych z pustym rdzeniem.

Jak poinformował Wydział Fizyki UW, Marcin Jastrzębski i Stanisław Kurzyna są studentami I roku studiów II stopnia na kierunku fizyka oraz stypendystami w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych, które jest częścią Centrum Optycznych Technologii Kwantowych (laboratorium kieruje dr hab. Michał Parniak). Stypendyści już na studiach I stopnia opublikowali artykuł w renomowanym czasopiśmie "Optics Express", dotyczący nowej metody charakteryzacji krótkich impulsów światła na poziomie pojedynczych fotonów.

Karol Łukanowski realizuje studia doktoranckie na UW. Był wcześniej nagradzany za najlepszą pracę licencjacką ("Optymalne zespoły stanów światła w komunikacji kwantowej w obecności strat") oraz magisterską ("Górne ograniczenia na przepustowość dystrybucji klucza w kryptografii kwantowej niezależnej od urządzeń").

Michał Lipka otrzymał stypendium SPIE po raz drugi (pierwszy raz - w 2019 r.). W 2021 r. został uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Arkadiusza Piekary za pracę magisterską "Generation of polarization entanglement in wavevector-multiplexed atomic quantum memory", przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Wasilewskiego, prof. UW.

Piotr Węgrzyn realizuje doktorat w Międzynarodowym Centrum Badań Oka (ICTER) i na UW. Jest również współzałożycielem i prezesem Fundacji Candela, zajmującej się wspieraniem rozwoju optyki i fotoniki w Polsce.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Optyki i Fotoniki istnieje od 1955 r. i działa na rzecz rozwoju tych dziedzin nauki, wspierając konferencje, publikacje, a także ułatwiając kontakty między inżynierami, naukowcami, studentami i przedstawicielami firm. W ciągu ostatnich 5 lat SPIE przeznaczyło na te cele ponad 22 miliony dolarów.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zniekształcenia na różnych odwzorowaniach. Na “idealnej mapie” kółka - obejmujące jednakowe obszary - w każdym miejscu mapy byłyby jednakowego rozmiaru i kształtu. Źródło: kolaż z mapek udostępnionych na Wikipedii

    Matematyczka: mapy mogą oszukiwać. Nie dajmy się wyprowadzić w pole!

  • Fot. Adobe Stock

    Czas na przybyszów z przyszłości? Dlaczego nie! Fizycy zrobili w teorii miejsce na tachiony

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera